کنیبالیزیشن

3.4
(5)

کنیبالیزیشن چیست؟ این اصطلاح به چه معنا است؟ چگونه می‌توانیم کنیبالیزشن را تشخیص دهیم و تاثیرات آن بر سئو را شناسایی کنیم؟ آیا بر طرف نمودن مشکل کنیبال شدن دشوار است؟ در ادامه این مقاله، شما با هر آنچه که در زمینه کنیبالیزیشن  که یکی از موارد مهم سئو داخلی است، آشنا خواهید شد.

کنیبالیزیشن معنی کلمه کنیبالیزیشن

کنیبالیزیشن (Cannibalization) که اصطلاحا به هم‌نوع خواری نیز شناخته می‌شود، در لغت به معنی از بین رفتن یا خورده شدن گونه‌ای توسط گونه مشابه است. حال هم‌نوع خواری در سئو و بهینه سازی به چه معنایی به کار می‌رود؟ آیا این عبارت به اندازه کافی مورد توجه متخصصان و کارشناسان سئو قرار گرفته است؟

کنیبالیزیشن چیست؟

همگی با اهمیت کلمات کلیدی در سئو و رتبه بندی به خوبی آشنایی داریم و کمتر وبمستری پیدا می‌شود که از توجه به آن صرف نظر نماید. اکنون این پرسش به وجود می‌آید که چه زمانی کلمات کلیدی می‌توانند دردسر ساز شوند؟ می‌دانید که موتورهای جستجوی گوگل، برای تعیین موضوع و محتوای صفحات شما به کلمات کلیدی هر صفحه رجوع می‌کنند. حال تصور کنید که شما برای دو یا چند صفحه وبسایت خود، کلمات کلیدی یکسان (یا به شدت مشابه) قرار داده‌اید؛ از این رو، گوگل نمی‌تواند تشخیص دهد که کدام محتوا دارای کیفیت بالاتری برای نمایش به کاربران است و تمامی صفحات سایت شما با کلمه کلیدی یکسان را در اختیار آنها قرار می‌دهد. اینک صفحات شما که دارای موضوع مشابه هستند، در حال رقابت با یکدیگر قرار می‌گیرند و یکی پس از دیگری کلیک و بازدید کمتری به خود اختصاص خواهند داد!

تاثیر کنیبالیزیشن بر سئو

متاسفانه کنیبال شدن صفحات تاثیر منفی مستقیمی بر سئو سایت شما دارد. در ابتدا صفحات شما، اهداف رقابتی‌شان را بر یکدیگر متمرکز می‌نمایند و رقابت با بقیه سایت‌ها را در اولویت خود قرار نمی‌دهند. اینک تمامی برنامه‌ریزی‌ها و زحمات شما بر باد خواهد رفت. اما مهم‌ترین تاثیر کنیبالیزیشن بر سئو، مربوط به کراولرها و سهم کراول شدن است. موتورهای جستجوگر گوگل، برای بررسی صفحه‌ای با کلمه کلیدی مشخص، یک سهم کراول شدن تعیین می‌کنند. حال اگر شما چندین صفحه با کلمات کلیدی یکسان داشته باشید، این سهم بین صفحات تقسیم می‌شود و رتبه بندی برند شما به طرز چشمگیری افت پیدا می‌کند. یکی دیگر از مشکلات اساسی کنیبالیزیشن، نمایش دو یا چند صفحه از سایت درنتایج جستجوی گوگل است. زمانی که کاربران به صورت رندوم به یکی از صفحات بارگذاری شده شما مراجعه می‌کنند، این احتمال به وجود می‌آید صفحه‌ای که دارای محتوای بهتری است، مورد توجه خاصی قرار نگیرد.

چه زمانی کنیبالیزیشن دردسرساز خواهد بود؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه به این پرسش پاسخ دهیم، باید گفت کنیبالیزیشن زمانی دردسرساز خواهد بود که به سئو سایت آسیب بزند. حال اگر دو یا چند صفحه از یک موضوع سایت شما در صفحه نتایج گوگل بارگذاری شود و بر حسب شانس صفحه مورد نظر شما بیشتر مورد توجه گوگل و کاربران قرار بگیرد، در این صورت شما ضرری از کنیبالیزیشن دریافت نکرده اید! البته باید دانست که تصور چنین اتفاقی در حد یک رویا خواهد بود و حتی اگر صفحه بهینه شده شما از لحاظ ترافیکی دچار آسیب نشود، به دلیل وجود دیگر صفحات مشابه کمتر مورد استقبال کراولرها قرار خواهد گرفت که این اتفاق به تنهایی رتبه وبسایت شما را کاهش خواهد داد. واضح است که کنیبالیزیشن در هر زمان و شرایطی باعث مشکل می‌شود و باید تمام تمرکز خود را برای عدم دچار شدن به این آسیب به کار بگیریم.

تشخیص کنیبالیزیشن

چگونه کنیبالیزیشن را تشخیص دهیم؟

حال ممکن است این سوال برای شما ایجاد شده باشد که چگونه از مشکل کنیبالیزیشن مطلع شویم؟ اگر تعداد صفحات سایت شما اندک است به گونه‌ای که کنیبال شدن آنها به وضوح دیده می‌شود، تشخیص آن کار دشواری نخواهد بود. اما اگر وبسایت شما دارای تعداد صفحات بسیار بالا است و شما قصد دارید از وجود همنوع‌خواری آگاه شوید، بهتر است از ابزارها و روش‌هایی که در ادامه مطلب مورد بررسی قرار خواهند گرفت استفاده نمایید:

استفاده از عبارت Site

راحت‌ترین و رایج‌ترین روش برای تشخیص کنیبالیزیشن، استفاده از تکنیک Site است. بکارگیری این روش بسیار آسان است. در این روش شما باید آدرس سایت و کلمه کلیدی مورد استفاده‌تان را مانند نمونه جستجو کنید:
Site:example.com “keyword”
توجه داشته باشید که در قسمت “Example” نام دقیق سایت خود را وارد نموده، و در بخش “keyword” کلمه کلیدی مورد نظرتان را وارد نمایید.

استفاده از Google Search Console

اعتبار و کاربرد ابزار گوگل سرچ کنسول برای همه ثابت شده است به طوری که امروزه می‌توان ادعا نمود این ابزار، محبوب‌ترین گزینه برای متخصصان سئو و وبمسترانی است که قصد دارند وبسایت خود را از همه نظر آنالیز نمایند. حال کنیبالیزیشن نیز از دیگر مشکلاتی است که گوگل سرچ کنسول موفق شده است آن را در تیرراس خود قرار دهد! به این صورت که شما با مراجعه به این ابزار، می‌توانید تمامی صفحاتی که از یک کلمه کلیدی مشخص رتبه کسب نموده‌اند را بررسی کنید. حال اگر آمار کلیک صفحات وبسایت شما نزدیک به یکدیگر باشند به گونه‌ای که شکل رقابت به خود گرفته باشند، صفحات شما مشکوک به همنوع‌خواری خواهند بود.

چگونه مشکل کنیبالیزیشن را حل کنیم؟

راه‌های مختلفی برای رهایی از این مشکل وجود دارد که در ما در ادامه چهار مورد از آنها را توضیح داده‌ایم. اما خوب است بدانید که اگر تعداد صفحاتی که از سایت شما دچار کنیبالیزیشن شده‌اند قابل کنترل و محدود باشند، شما می‌توانید به راحتی از طریق ادغام آنها با یکدیگر و ساخت یک مقاله جامع و واحد، از اسارت کنیبالیزیشن خلاص شوید. البته توجه داشته باشید که لازمه استفاده از این روش و حتی روش‌های دیگر که در ادامه به شما معرفی خواهند شد، شناخت و تشخیص دقیق کنیبالیزیشن صفحات است. حال برویم تا با هم با روش‌های گوناگون حل مشکل همنوع‌خواری آشنا شویم:

استفاده از تگ کنونیکال

دانستیم که بزرگ‌ترین نگرانی ما درباره کنیبالیزیشن، مربوط به عدم کراول شدن و مورد توجه قرار گرفتن صفحه اصلی مورد نظر است. حال چگونه می‌توان به گوگل نشان داد که برای هر کلمه کلیدی مشخص، کدام صفحه و محتوا دارای اهمیت بالاتری است؟ جواب تگ کنونیکال است. در این روش، شما لینک صفحه‌ای که دارای اهمیت و ارزش بالاتری است را در این تگ قرار می‌دهید. شما با انجام این کار، صفحه اصلی مربوط به کلمه کلیدی را برای گوگل مشخص نموده‌اید و این صفحه توسط گوگل ایندکس می‌شود. اکنون شما دیگر نگرانی از جهت کنیبال شدن صفحات وبساییتان نخواهید داشت. این روش برای وبمسترانی که تمایلی به حذف باقی صفحات خود ندارند به شدت پیشنهاد می‌شود.

استفاده از ریدایرکت 301

یکی دیگر از روش‌های محبوب در سئوتکنیکال برای مقابله با همنوع‌خواری، ریدایرکت 301 است. در این روش، شما در ابتدا با بررسی دقیق صفحات وبسایت، بهترین صفحه را که از لحاظ کیفیت محتوا و ترافیک دریافتی از آمار خوبی برخوردار است انتخاب نمایید، سپس بقیه صفحات را بر روی آن ریدایرکت 301 کنید. استفاده از تکنیک ریدایرکت 301 باعث می‌شود تا تمام اعتبار و ارزش صفحات حذف شده، به صفحه مورد نظر ما منتقل شود. حال کاربران بدون دردسر به قوی‌ترین صفحه سایت شما دسترسی دارند و همچنین موتورهای جستجوگر گوگل به آسانی قادر به ایندکس کردن صفحه شما می‌شوند. البته توجه داشته باشید، زمانی که تصمیم به حذف صفحه‌ای از سایتتان دارید، موظفید تمامی لینک‌های ورودی به آن را نیز به روز رسانی نمایید. عدم توجه به این نکته می‌تواند باعث ایجاد لینک‌های مخرب برای وبسایت شما شود.

استفاده از تگ نو ایندکس

در برخی مواقع ممکن است شما تمایلی به حذف یا ریدایرکت کردن صفحات خود نداشته باشید یا به هر دلیلی این امکان برای شما فراهم نباشد. در این زمان تگ نو ایندکس (Noindex) به کمک شما می‌آید. استفاده از آن بسیار ساده است به این صورت که شما تگ نو ایندکس را در بخش هدر صفحات کم ارزش قرار می‌دهید و از ایندکس شدن آنها توسط گوگل جلوگیری می‌کنید. در این روش، فقط صفحه‌ای که تگ نو ایندکس در قسمت هدر آن وجود ندارد توسط گوگل ایندکس می‌شود. البته بدانید که با استفاده از این تگ، صفحه شما کماکان توسط موتورهای جستجوگر کراول می‌شود اما محتوای آن در صفحه نتایج جستجو بارگذاری نمی‌شود. تگ نو ایندکس به صورت زیر استفاده می‌شود:
<meta name=”robots” content=”noindex”>

نکته مهم
سعی کنید تا حد امکان از تگ‌های کنونیکال و نو ایندکس “به صورت همزمان” استفاده نکنید. اینکار ممکن است موتورهای جستجوگر را دچار اشتباه کند و مبارزه شما با کنیبالیزیشن با شکست رو به رو شود.

کلام آخر

امروزه با افزایش تعداد صفحات و محتواها، مشکل کنیبالیزیشن بیش از پیش برای وبمستران باعث دردسر شده است. آسانی و سختی حل شدن این مشکل، بستگی به میزان کنیبال شدن صفحات شما دارد. بدین سبب، پیشنهاد ما به شما این است که بعد از تشخیص و شناسایی کنیبالیزیشن، برای رفع نمودن آن از مشاورین مجرب سئو کمک بگیرید. شما می‌توانید با مراجعه به سامانه مشاوره سئو مجموعه ما، مشکلات وبسایت خود را با مشاورین ما در میان بگذارید و برطرف شدن آنها را به ما بسپارید. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بوده‌اید. شما چه تجربه‌ای از مواجه شدن با کنیبالیزیشن دارید؟ می‌توانید نظرات و تجربیات خود را مطرح نمایید.

برای یادگیری کامل کنیبالیزیشن و تشخیص و سپس برطرف‌کردن آن به صورت اصولی و با به کارگیری ابزارهای مختلف می‌توانید در دوره سئو شرکت کنید. برای شرکت در دوره سئو با ما تماس بگیرید.

کنیبالیزیشن چیست؟

کنیبالیزیشن یکی از اصطلاحات سئو است که زمانی اتفاق می‌افتد که دو یا چند صفحه سایت شما به رقابت با یکدیگر بیفتند. به این معنا که با جستجوی یک عبارت کلیدی این صفحات در نتایج گوگل با یکدیگر بالا بیایند که اصلا خوب نیست و باید هر چه سریع‌تر این مشکل برطرف شود.

چگونه مشکل کنیبالیزیشن را رفع کنیم؟

برای اینکار ابتدا صفحاتی که نیاز به بهینه سازی دارند را بشناسید و در صورت لزوم صفحات جدیدی برای آن‌ها طراحی و کلمات کلیدی جدیدی برای آن‌ها تعیین کنید. صفحه اصلی را نگه دارید و مابقی را ریدایرکت کنید. برای این موضوع از ریدایرکت 301 استفاده کنید.

چگونه کنیبالیزیشن را تشخیص دهیم؟

چندین راه حل برای تشخیص این مورد وجود دارد. اما بهترین آن بررسی گزارشات سرچ کنسول است. کافیست کوئری مورد نظر را وارد کنید و ببینید آیا دچار این مشکل شده‌اید یا خیر!

نظرت در مورد این پست چی بود؟

3.4 / 5. 5

2 Comments

  • ممنون بابت آموزش خوبتون. فقط من یک جاییشو دقیق نفهمیدم الان بهترین راه برای رفع کنیبالیزیشن چیه؟ ریدایرکت یا تگ کنونیکال؟ ممنون میشم پاسخ من رو بدین

  • خیلی ممنون بابت اموزش کامل و کاربردیتون در رابطه با کنیبالیزیش، می خواستم بدونم به جای کنیبالیزیشن میشه از ریداریکت‌ها استفاده کرد؟ چون احساس میکنم زودتر جواب میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *