کلمات کلیدی

5
(1)

کلمات کلیدی چیست؟ انتخاب عبارات مناسب چه تاثیری در پیشرفت وب‌سایت ما دارد؟ اگر شما از علاقه‌مندان دنیای وب و بازاریابی هستید، مطمئنا بارها و بارها درباره اهمیت کلمات کلیدی شنیده‌اید. اینک در این مقاله جامع، قصد داریم علاوه بر معرفی کامل کلمه کلیدی، آموزش 0 تا 100 بکارگیری آن را نیز با یکدیگر بررسی نماییم.

کلمات کلیدی
کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی در جستجوی اینترنتی به چه معناست؟

بگذارید به زبان ساده صحبت کنیم؛ کلمات کلیدی یا کیورد، همان عباراتی هستند که توسط کاربران جستجو می‌شود. به عبارتی دیگر، شما با مشخص کردن کلمه کلیدی صفحه، وبسایت خود را برای جستجوکنندگان به نمایش می‌گذارید. به عنوان مثال وقتی عبارت کلیدی شما “آموزش سئو” باشد، کاربرانی که این عبارت را در گوگل جستجو می‌کنند، وب‌سایت شما را در صفحه نتایج موتورهای جستجو مشاهده می‌کنند. البته این را هم بگوییم که جایگاه شما در صفحه نتایج بستگی به عوامل گوناگونی دارد که وارد بحث آن نمی‌شویم. اکنون می‌توان نتیجه گرفت که کلمه کلیدی، باید موضوع صفحه را نیز مشخص نماید؛ زیرا عبارت منتخب شما، ارتباطی با محتوای صفحه نداشته باشد، ضمن عدم کسب بازدید، جریمه موتورهای جستجو نیز شامل حال شما خواهد شد. نقش کلمات کلیدی در سئو به قدری فاحش است که می‌توان آن را از عوامل اصلی سئو دانست. در ادامه قصد داریم به توضیح نقش آن در سئو بپردازیم.

نقش کلمات کلیدی در سئو

همانطور که گفته شد، نقش و اهمیت کلمات کلیدی در سئو غیرقابل انکار است. به طوری که شما نمی‌توانید متخصصی را پیدا کنید که ادعا کند بدون توجه و سرمایه‌گذاری بر کلمات کلیدی، موفق به بهینه‌سازی اصولی سایت شود. می‌دانید که سئو، درباره بهبود جایگاه سایت در صفحه نتایج جستجو بحث می‌کند و تلاش آن بر این است که سایت‌ها را از طریق استراتژی‌های گوناگون، به رتبه بهتری برساند. یکی از اصلی‌ترین استراتژی ها، کلمات کلیدی است. به گونه‌ای که تمرکز شما باید بر عباراتی باشد که کاربران در رابطه با موضوع صفحه شما جستجو می‌کنند. اینک شما با انتخاب یک کلمه کلیدی بهینه، این امکان را برای کاربران فراهم می‌کنید تا از سایت شما بازدید نمایند و سئو برند شما با پیشرفت چشمگیری همراه شود. تمامی این دستاوردها، وابسته به انتخاب کلمه و نحوه بهینه‌سازی آن خواهد بود که در ادامه به صورت کامل به توضیح آن خواهیم پرداخت.

نحوه قرار دادن کلمات کلیدی

تهیه کلمات کیدی بر خلاف تصورات عموم، دشواری چندانی ندارد فقط کافی است شما نکات و استانداردهای موجود را رعایت کنید تا همه چیز طبق روال پیش رود. اول از همه باید درک نمود که هدف نهایی کیوردها چیست؟ برای چه چیزی باید تلاش کنیم؟ ببینید کلمات کلیدی زمانی به حالت بهینه خود می‌رسند که در کوتاه‌ترین زمان ممکن توسط موتورهای جستجوگر درک شوند و بیشترین ارتباط را با موضوع صفحه شما داشته باشندو از طرفی دیگر باید کاربر پسند باشد! به گونه‌ای که وقتی کاربران می‌خواهند درباره موضوعی جستجو نمایند، عبارت منتخب شما به ذهن‌شان بیاید. حال برویم تا نحوه نوشتن آن را ببینیم.
قرار دادن کلمات کلیدی در بخش متا دیسکریپشن (Meta Description)
متا دیسکریپشن، بخش مختصر توضیحاتی است که در صفحه نتایج گوگل نشان داده می‌شود و اطلاعات کمی را از صفحه شما به نمایش می‌گذارد. تحقیقات نشان داده است قرار دادن کلمات کلیدی در این بخش تاثیر زیادی در سئو سایت دارد زیرا می‌تواند موجب افزایش دریافت کلیک شود. درباره تعداد کلمات کلیدی در این بخش نیز بهتر است بگوییم یک یا نهایتا دو عبارت بکار گرفته شود. پیشنهاد می‌کنیم بیشتر از یک کلمه استفاده نکنید؛ زیرا تعداد کارکترهای قابل استفاده برای بخش متا دیسکریپشن حداکثر 130 کارکتر خواهد بود.

قرار دادن کلمات کلیدی در بخش متا تایتل (Meta Title)

متا تایتل بخش اصلی است که از یک سایت در صفحه نتایج جستجو به نمایش گذاشته می‌شود. به طوری که وقتی کاربران موضوعی را در گوگل جستجو می‌کنند، اول از همه به این بخش توجه می‌کنند و سپس سایت را برای ورود انتخاب می‌کنند. متا تایتل حدودا 60 کارکتر ظرفیت دارد و قرار دادن کلمه کلیدی در آن الزامی است.

قرار دادن کلمه کلیدی در عنوان محتوا

سعی کنید از قرار دادن کلیدواژه در عنوان مقاله خود نیز غافل نشوید. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که فقط زمانی از عبارات در عنوان صفحه استفاده کنید که عنوان شما از لحاظ معنایی ظرفیت پذیرفتن آن را داشته باشد.
استفاده از کلمات کلیدی در 150 کلمه ابتدایی محتوا
یکی دیگر از اصلی‌ترین استانداردهای موجود برای کلمات کلیدی، قرار دادن آنها در 150 کلمه ابتدایی مقاله است. زیرا این بخش توسط موتورهای جستجوگر به صورت دقیق بررسی می‌شود و شما با کلید‌واژه خود، می‌توانید به راحتی موضوع صفحه را برای آنها مشخص نمایید و رتبه‌بندی برند خود را بهبود بخشید.

قرار دادن کلمات کلیدی در طول محتوا

عبارات کلیدی شما باید به طور طبیعی در طول مقاله نیز پراکنده باشند. این عمل، استانداردها و قوانین خاص خودش را دارا است مانند چگالی، تعداد و نحوه توزیع که در ادامه مقاله به توضیح آن خواهیم پرداخت.

استفاده از کلمات کلیدی در 150 کلمه پایانی محتوا

این بخش نیز مانند 150 کلمه ابتدایی، محل فوق العاده‌ای برای قرار دادن کلمات کلیدی است. بهتر در این بخش که معمولا شامل بند نتیجه‌گیری نیز می‌شود، از یک کلیدواژه اصلی خود استفاده نمایید تا باز هم موتورهای جستجوگر گوگل را تحت تاثیر خود قرار دهید!

برخی دیگر از بخش‌های مهم برای قرار دادن عبارات کلیدی

• قرار دادن عبارات کلیدی در انکرتکست‌های سایت
• استفاده از کلمات کلیدی در Alt Tag
• استفاده از کلمات کلیدی در آدرس URL سایت
• استفاده از عبارات کلیدی در تیترهای مقاله مانند H1،H2 و …

ابزار رایگان یافتن کلمات کلیدی
ابزار رایگان یافتن کلمات کلیدی

ابزار رایگان یافتن کلمات کلیدی

مطمئنا بسیاری از متخصصان سئو و وبمستران، در جستجوی ابزارهای رایگان و البته معتبر برای یافتن بهترین کیورد خود هستند. این ابزارها به شما کمک می‌کنند تا اطلاعات مهم درباره عبارات مانند نرخ جستجو آنها را بدست آورید. در ادامه پنج مورد از این ابزارها را برای شما به اشتراک گذاشته‌ایم.
• SEOChat Suggestion Keyword Finder
• WordStreams Free Keyword Tool
• Google AdWords Keyword Planner
• Google Trends
• rellian Keyword Discovery
لازم به ذکر است که تمامی ابزارهای معرفی شده توسط بهترین کارشناسان سئو مورد بررسی قرار گرفته‌اند و کاربرد قابل توجهی در زمینه انتخاب کلمات کلیدی دارند.

چگالی مناسب کلمات کلیدی در محتوا

شاید یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی در رابطه با کلمات کلیدی وجود داشته باشد، تعداد آن در طول مقاله است. اکنون می‌خواهیم به این پرسش پرتکرار پاسخ دهیم. شاید قانون ثابتی برای میزان چگالی کلمات کلیدی وجود نداشته باشد، اما آمار و ارقام نشان می‌دهد درصد تراکم 1 تا 3 بهترین درصد ممکن برای توزیع کلمات است. این رقم بسته به محتوای شما متفاوت خواهد بود. البته فرمول جالبی برای بدست آوردن چگالی وجود دارد که برای شما آن را ذکر کرده‌ایم:
(Nkr / Tkn)*100
راهنما : در فرمول بالا Tkn به کل تعداد کلمات محتوا، و Nkr به تعداد دفعات تکرار کلمات کلیدی گفته می‌شود.

نتیجه گیری

اگر به سئو سایت خود اهمیت می‌دهید، کلمات کلیدی را جدی بگیرید؛ زیرا سئو و کلمات کلیدی دو برادر جدا نشدنی هستند! نمی‌توانید بدون تمرکز بر یکی از آنها، به پیشرفت در آن یکی دست پیدا کنید. خوشحالیم که با یک مقاله دیگر در خدمت شما بوده‌ایم. شما چه تجربه‌ای از بهینه‌سازی عبارات کلیدی دارید؟ برای ما به اشتراک بگذارید.

اگر می‌خواهید سئو را به صورت اصولی یاد بگیرید، کافی است در دوره سئو شرکت کنید. برای شرکت در این دوره با ما تماس بگیرید.

نظرت در مورد این پست چی بود؟

5 / 5. 1

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *