پوگو استیکینگ

4
(4)

پوگو استیکینگ چیست؟ این فاکتور تا چه حدی می‌تواند بر سئو سایت ما تاثیر گذار باشد؟ آیا وبمستران به میزان کافی به عامل پوگو استیکینگ توجه دارند؟ در این مقاله قصد داریم علاوه بر معرفی کامل پوگو استیکینگ، به تاثیرات و پیامدهای آن نیز پی ببریم و با یکدیگر راه‌های کاهش آن را بررسی نماییم. تا انتهای مقاله با ما همراه بمانید.

پوگو استیکینگ
پوگو استیکینگ

پوگو استیکینگ چیست؟

اگر بخواهیم به زبانی ساده به توضیح آن بپردازیم، باید گفت پوگو استیکنیگ یا Pogo Sticking به این معنا است که کاربران بعد از ورود به وبسایت شما، بلافاصله به صفحه نتایج جستجو گوگل برگردند و وبسایت دیگری را برای دستیابی به پاسخ نیازهای خود انتخاب کنند. به عنوان مثال فرض کنید شما برای شرکت در یک “دوره سئو”، عبارت آن را در گوگل جستجو می‌کنید. سپس وارد اولین وبسایت بارگذاری شده صفحه نتایج می‌شوید اما موفق نمی‌شوید دوره ایده‌آل خود را یافت کنید؛ در این حالت شما به عقب برخواهید گشت و سایت‌های دیگری را مورد بررسی خواهید داد. به عبارتی دیگر، پوگو استیکینگ فاکتوری برای نمایش عدم رضایت کاربران از سایت شما برای گوگل محسوب می‌شود! اکنون با این تفاسیر، شاید اولین نگرانی که به ذهن شما خطور کرده باشد، آسیب به سئو سایتتان باشد. پس در ادامه برویم تاثیرات آن بر سئو را بررسی نماییم.

تاثیر پوگو استیکینگ بر سئو

می‌دانیم که گوگل اهمیت بسیار زیادی به تجربه کاربری می‌دهد و هر گونه نارضایتی از سوی بازدیدکنندگان، باعث افت چشمگیر رتبه وبسایت شما خواهد شد. حال اگر وبسایت دچار پوگو استیکینگ شود، گوگل متوجه نارضایتی واضح کاربران از وبسایت شما خواهد شد و در رتبه‌بندی سایت شما تجدید نظر خواهد کرد! البته این را هم فراموش نکنیم که گوگل برای جلوگیری از بروز پوگو استیکینگ، ویژگی “People Also Search For” را برای کاربران فراهم کرده است که پس از خروج از اولین وبسایت صفحه نتایج، با آن رو‌به‌رو خواهند شد که تا حدود کمی از پوگو استیکینگ جلوگیری کند. البته اصلا نباید به این ویژگی گوگل بسنده کنید و از دیگر فاکتورهای کاربردی جلوگیری از پوگو استکینگ که در ادامه قرار است به آنها بپردازیم چشم‌پوشی به عمل آورید. این را هم بدانید که پوگو استیکینگ زمانی می‌تواند مشکل‌ساز باشد که به صورت دائم برای وبسایت رخ دهد.

تفاوت پوگو استیکینگ با بانس ریت

یکی از عمده سوالاتی که در این موضوع برای کاربران پیش می‌آید، این است که آیا پوگو استیکینگ همان بانس ریت است؟ اگر یکی نیستند چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ اگر شما در دنیای سئو و دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنید، بهتر است تمام اصطلاحات مهم و مربوط به این رشته را بدانید.قبل‌تر توضیحات لازم درباره معنی پوگو استیکینگ داده شد؛ حال بانس ریت چیست؟ بانس ریت یا همان نرخ پرش صرفا به میزان ماندگاری کاربر در سایت وابسته نیست؛ در تعریفی صحیح‌تر، بانس ریت زمانی بالا می‌رود که کاربران بدون انجام هیچ کار مفیدی مانند کلیک بر لینک‌های مختلف، باز کردن صفحات جدید و … از سایت شما خارج شوند. پس می‌توان نتیجه گرفت که پوگو استیکینگ و بانس ریت یکی نیستند اما آیا به نظر شما نقطه مشترکی با یکدیگر دارند؟ هردو آنها به تنهایی عامل منفی در نظر گوگل نیستند و تکرر رویدادن آنها می‌تواند دردسرساز باشد.

روش‌های کاهش پوگو استیکینگ
روش‌های کاهش پوگو استیکینگ

روش‌های کاهش پوگو استیکینگ

اکنون به مهم‌ترین بخش مقاله  رسیده‌ایم. چه راه‌کارهایی برای کاهش نرخ پوگو استیکینگ وجود دارد؟ در ادامه شش مورد از بهترین روش‌ها که قبل‌تر نیز مورد آزمایش و خطا قرار گرفته است را برای شما آورده‌ایم.

اضافه کردن لینک‌های داخلی به خصوص در قسمت بالایی محتوا

می‌دانید که لینک‌سازی داخلی باعث گرداندن کاربر در صفحات سایت شما می‌شود و کاربران استفاده بیشتری از داده‌های شما خواهند کرد. حال اگر سعی کنید این لینک‌ها را در قسمت بالایی محتوای خود و در معرض دید کاربران قرار دهید، شانس بیشتری برای جذب آنها خواهید داشت. با استفاده از این راهکار، بازدیدکنندگان شما تمایل کمتری به بازگشت به صفحه نتایج گوگل خواهند داشت و همچنین مدت زمان بیشتری را در صفحات شما سپری خواهند کرد. البته سعی کنید لینک‌های خود را مطابق با موضوع صفحه مرجع خود قرار دهید تا کلیک‌های بیشتری کسب کنید.

استفاده از جدول محتوا

جدول محتوا یا Table Of Content جدولی است که تمام تیترهای محتوای صفحه را به کاربران نشان می‌دهد تا این امکان را برای آنها فراهم کند که با کلیک بر تیتر مورد نظرشان، فورا به آن بخش محتوای شما دسترسی پیدا کنند. محتواهای طولانی با تعداد کلمات بالا ممکن است باعث خستگی کاربر شود به طوری که آنها اصلا موفق به یافتن بخش مورد نظرشان نشوند و به صفحه نتایج گوگل بازگردند تا وبسایت دیگری را انتخاب نمایند. جدول محتوا علاوه بر جلوگیری و کاهش پوگو استیکینگ، می‌تواند ویژگی کاربردی برای مقابله با نرخ پرش باشد.

آپدیت محتواهای قدیمی

طبیعی است که محتواهای بارگذاری شده در وبسایت شما به مرور زمان قدیمی می‌شوند به طوری که شاید مانند گذشته موثق و معتبر نباشند. همچنین می‌دانید که کاربران به جدید بودن مطالب اهمیت زیادی می‌دهند و اگر با دیدن تاریخ آپلود محتوا پی ببرنند که مطالبی که در سایت شما قرار گرفته است به‌روزرسانی نشده است، بلافاصله به صفحه نتایج گوگل برمی‌گردند و صفحات دیگر را امتحان خواهند کرد. پس سعی کنید با به‌روزرسانی‌های محتواهایتان یا حذف محتواهای فاقد اعتبار، به مقابله با پوگو استیکینگ بپردازید.

ارائه محتواهای جامع

اگر می‌خواهید بیشترین مقاومت را در برابر بروز پوگو استیکینگ نشان دهید، به سئوی محتوا اهمیت دهید! زمانی شما از فاکتور پوگو استیکنیگ در امان خواهید ماند که نیازهای کاربران را برطرف نمایید. لازمه دستیابی به این هدف، ارائه محتواهای جامع است که کاربران بتوانند نیازمندی‌های خود را در محتوای شما به طور کامل پیدا کنند و از ورود به سایت‌های دیگر بی نیاز شوند.

کاهش بانس ریت

واضح است که کاربران هنگامی که بدون انجام فعالیت مفیدی سایت شما را ترک می‌کنند، وبسایت دیگری با برای ورود انتخاب می‌کنند که در این حالت علاوه بر افزایش نرخ پرش، شما دچار پوگو استیکینگ نیز خواهید شد. پس می‌توان نتیجه گرفت در برخی موارد این دو فاکتور در امتداد یکدیگر رخ خواهند داد و حالا اگر شما عوامل افزایش نرخ پرش خود را از طریق ابزارهای موجود شناسایی و آنها را برطرف نمایید، مسلما درصد پوگو استیکینگ وبسایت  نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

تولید محتوا مطابق با سلیقه کاربران

بارها و بارها گفته‌ایم که محتواهای شما، پل ارتباطی با کاربران است. از این رو اگر بخواهیم مهم‌ترین عامل در پیشگیری و مقابله با پوگو استیکینگ را تعیین کنیم، از نظر ما محتوا صفحات این عنوان را کسب خواهند کرد. هرچه شما پایه‌های این پل ارتباطی را محکم‌تر طراحی کنید، کاربران نه تنها تمایلی به خروج از سایت شما نشان نمی‌دهند بلکه از بازدیدکنندگان همیشگی شما خواهند شد! سعی کنید در طول زمان سلیقه کاربران را شناسایی کنید و محتواهای خود را مطابق با پیشنهادات و خواسته‌های آنها طراحی نمایید.

کلام پایانی

توجه داشته باشید، این احتمال وجود دارد که شما تمامی راهکارهای لازم را به درستی انجام دهید اما باز هم نرخ پوگو استیکینگ برای سایت شما وجود داشته باشد. باید دانست که این مقدار طبیعی است و گوگل نیز به خوبی آگاه است که یک سایت هر قدری بی نقض باشد، باز هم پوگو استیکینگ شامل حالش خواهد شد. فقط سعی کنید توجه کاربران را به خوبی جلب کنید و با خیالی آسوده از موفقیت برندتان لذت ببرید! ممنون که تا انتهای این مقاله در کنار ما بوده‌اید. شما چه تجربه‌ای از پیامدهای افت رتبه سایت در گوگل دارید؟ بی‌صبرانه منتظر نظراتتان خواهیم بود.

شما می‌توانید برای یادگیری جامع سئو و بهینه‌سازی سایت در دوره سئو شرکت کنید. برای شرکت در دوره سئو فقط کافیست با ما تماس بگیرید.

نظرت در مورد این پست چی بود؟

4 / 5. 4

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *