معماری سایت چیست و چگونه آن را طراحی کنیم؟

1
(1)

معماری سایت یا Website Architecture، در واقع نشان دهنده اسکلت و ساختار سایت شما و از مهم‌ترین بخش‌های سئو داخلی است که تاثیر زیادی در موفقیت برند شما خواهد داشت. یک معماری متناسب، این امکان را به مخاطبین شما می‌دهد تا آسان تر به صفحات شما دسترسی پیدا کنند که این عمل، می‌تواند موجب موفقیت لینک‌دهی‌های شما شود. همچنین می‌توان گفت معماری سایت راهنمای گوگل به حساب می‌آید؛ یعنی هرچقدر معماری وب‌سایت شما اصولی‌تر باشد، برند شما بیشتر مورد توجه و بررسی موتورهای جستجو قرار می‌گیرد که خود از عوامل مهم بهبود جایگاه کسب‌وکار شما در گوگل به حساب می‌آید. پس می‌توان نتیجه گرفت ساختار سایت، اهمیت زیادی در سئو دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

معماری سایت
معماری سایت

چرا معماری سایت برای سئو اهمیت دارد؟

همانطور که گفته شد، وجود یک عامل راهنما در وب‌سایت شما، اهمیت فراوانی برای برند شما در موتور جستجو گوگل دارد. به این صورت که این موتورها برای رتبه بندی سایت‌ها در نتایج جستجو، به بررسی محتوای شما می‌پردازند. گوگل به تنهایی نمی‌تواند تمام صفحات و محتواهای شما را مورد بررسی قرار دهد؛ حال معماری سایت شما اگر استاندارد و ایده‌آل باشد، این امکان را برای کراولرها فراهم می‌کند که به خوبی موفق به آنالیز سایت شما شوند. این اتفاق، باعث افزایش شانس شما برای ایندکس شدن صفحات وب‌سایت‌تان خواهد شد. در ادامه قصد داریم موارد مهم دیگری که در بهبود سئو سایت شما بر پایه معماری سایت انجام می‌شود را معرفی کنیم.

معماری سایت، سلاح جلوگیری از رقابت شما با محتوای خود

تصور کنید شما در معماری سایت خود دقت لازم را به خرج نداده‌اید و موتورهای جستجو شروع به بررسی صفحات شما می‌کنند. در این صورت، صفحات شما برای جلب توجه کراولرها شروع به رقابت با یکدیگر خواهند کرد و کار شما را برای کسب جایگاه مطلوب در گوگل سخت می‌کند. حال اگر شما به سازماندهی صفحات و لینک‌های وب‌سایت خود اهمیت دهید، کار موتورهای جستجو برای ایندکس کردن صفحات شما بر روی روال پیش خواهد رفت. پیشنهاد ما به شما این است که صفحات خود را با توجه به اهمیت آنها در وب‌سایت رده بندی کنید؛ به گونه‌ای که به گوگل نشان دهید کدام صفحات دارای اهمیت بیشتری در سایت شما هستند.

تاثیر معماری سایت در تجربه کاربری

تجربه کاربری یا همان User Experience، به میزان رضایت‌مندی کاربران از وب‌سایت شما گفته می‌شود و همانطور که واضح است، تاثیر به سزایی در افزایش یا کاهش اعتبار شما در موتورهای جستجو گوگل دارد. حال اگر معماری سایت شما به گونه‌ای باشد که در آن به راحتی و سلایق کاربران توجه ویژه‌ای شده باشد، موجب رضایت‌مندی هرچه بیشتر آنها از برند شما خواهد شد. این دستاورد، تاثیر زیادی در بهینه‌سازی جایگاه وب‌سایت شما در گوگل دارد؛ زیرا که الگوریتم رنک برین (RankBrain) گوگل، اهمیت به سزایی به میزان رضایت کاربران از سایت می‌دهد. به عنوان مثال، طبق این الگوریتم گوگل اگر کاربران شما مدت زیادی را در سایت شما صرف کنند یا کلیک‌های بیشتری در سایت شما صورت بگیرد، شما بیشتر مورد توجه موتورهای جستجو قرار خواهید گرفت و رنکینگ بهتری را در نتایج جستجو گوگل کسب خواهید کرد.

همچنین بدانید که یک معماری مناسب، می‌تواند باعث بدست آوردن لینک برای سایت شود که خود تاثیر زیادی در سئو وب‌سایت شما دارد. حال شما با اهمیت معماری سایت برای کسب‌وکارتان آشنا شده‌اید. در ادامه قصد داریم به معرفی روش‌هایی بپردازیم که باعث می‌شود سایت شما یک ساختار متناسب را حفظ کند و دارای یک معماری ایده‌آل باشد.

حذف محتوای قدیمی

حذف صفحه‌هایی که دیگر کاربرد و جایگاهی در وب‌سایت شما ندارند، کمک زیادی به بهبود ساختار کلی و سئو سایتتان خواهد کرد. همانطور که می‌دانید، الگوریتم پاندا (Panda) به بررسی محتوای وب‌سایت‌ها می‌پردازد؛ حال شما تصور کنید که صفحاتی در سایت شما وجود داشته باشد که محصولات یا مقالات آن قدیمی شده باشند و لینک‌های مرتبط با آن، کماکان فعال باشند؛ اینک طبق الگوریتم پاندا، این لینک‌ها و محتواهای قدیمی، تاثیر منفی زیادی برروی سئو سایت شما می‌گذارند. همچنین عدم حذف محتواهای قدیمی، تثبیت سادگی سایت را دچار اخلال می‌کند. در ادامه اهمیت حفظ سادگی سایت را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

تثبیت سادگی

سعی کنید همیشه سایتتان را ساده نگه دارید؛ مخصوصا اگر وب‌سایتی با تعداد صفحات بالا دارید، حفظ سادگی بسیار حائز اهمیت خواهد بود. تصور کنید اگر مخاطبین وب‌سایت شما با حجمه‌ای از صفحاتی مواجه شوند که در ارتباط با نیازشان نباشد، مسلما تجربه خوبی از مراجعه به سایت‌شما در خاطرشان نخواهند ماند و این امر تاثیر منفی بر اعتبار برند شما خواهد گذاشت. همانطور که توضیح داده شد، حذف محتواهای قدیمی نیز، در حفظ سادگی سایت مهم است. پس اگر تجربه کاربری برایتان اهمیت دارد، به ساده نگه داشتن سایتتان توجه کنید.

معماری سایت در سئو
معماری سایت در سئو

استفاده از معماری تخت یا Flat

معماری سایت تخت یا Flat در واقع این امکان را به مراجعه کنندگان می‌دهد تا با حداکثر چهار کلیک یا کمتر، به تمامی صفحات وب‌سایت شما دسترسی کامل داشته باشند. قبل‌تر، اهمیت دسترسی کراولر‌ها به سایت شما را با هم بررسی نموده‌ایم؛ حال شما با استفاده از معماری تخت، کار را برای این جستجوگرها آسان می‌کنید. این نوع معماری سایت با افزایش ترافیک وب‌سایت شما، موجب خواهد شد تا تمامی صفحات مورد نظرتان، موفق به دریافت بک لینک شوند و اعتبار زیادی در نتایج جسجتوی گوگل کسب نمایید. این روش، به معماری سایت کم عمق نیز معروف است.

ارزیابی دسته‌بندی‌ها

تصور کنید تصمیم به اضافه نمودن صفحه‌ای به سایت خود دارید؛ انجام این کار بدون قرار دادن آن در صفحه دسته‌بندی، ساختار سایت شما را دچار نقض خواهد کرد. اگر شما سایتی با تعداد صفحات بالا دارید، ارزیابی دسته‌بندی‌ها و صفحاتی که قصد دارید آنها را به وب‌سایت اضافه کنید، بسیار مهم خواهد بود. همچنین انجام این کار، این امکان را به کاربران می‌دهد تا به راحتی به مقاله مورد نظرشان در سایت شما دسترسی پیدا کنند. هشدار ما به شما این است که اگر محتوا و مقالات شما ارتباطی به یک دیگر نداشته باشند، عدم ایجاد صفحه دسته‌بندی و بی توجهی به سازماندهی آن، ضرر بزرگی به معماری سایت شما خواهد زد و ترافیک سایت شما را کاهش خواهد داد.

بهبود ساختار لینک‌سازی

همانطور که می‌دانید، لینک‌ها برای موتورهای جستجو گوگل حائز اهمیت هستند. حال اگر شما در ساختار لینک‌هایتان دقت لازم را به خرج دهید؛ کمک شایانی به بهبود معماری سایت و سئو آن خواهید کرد. به عنوان مثال شما می‌توانید از طریق لینک‌دهی‌های مناسب، اهمیت صفحات و مقالات وب‌سایتان را به گوگل نشان دهید. توجه به ساختار لینک‌های داخلی نیز موجب می‌شود کاربران به راحتی از صفحات سایت شما بازدید بنمایند و زمانی بیشتری را صرف حضور در سایت شما کنند. البته لازم به ذکر است که لینک‌سازی داخلی تاثیر مستقیم و بسیار زیادی در سئو سایت شما خواهند داشت و هدف اصلی آن، برروی راحتی کاربران متمرکز شده‌است و می‌تواند یک تجربه کاربری خوب برای سایت‌شما به ارمغان بیاورد.

ساختار ناوبری یا URL

ساختار URL شما باید از دسته بندی‌هایتان پشتیبانی کند.
نمونه یک ساختار URL صحیح:
https://example.com/category/subcategory/keyword-keyword
سعی کنید ساختار کلی URL شما نیز مانند نمونه بالا باشد. البته الزامی در تشابه کامل URL شما با نمونه بالا وجود ندارد. فقط شما باید ساختار کلی آن را الگو قرار دهید.

استفاده از نقشه سایت

استفاده از فایل نقشه سایت، یکی دیگر از عوامل موفقیت معماری سایت شما و بهبود سئو تکنیکال به شمار می‌رود. نقشه سایت یا Site Map این امکان را برای کراولرها فراهم می‌سازد تا به آسانی هرچه تمام‌تر سایت شما را بررسی کنند و صفحات شما، شانس بیشتری برا ایندکس شدن خواهند داشت. همچنین شما می‌توانید از طریق نقشه سایت، اهمیت صفحات وب‌سایتتان را برای گوگل مشخص کنید تا راحت‌تر و البته بهتر رتبه بندی شوید. این روش تاثیر مثبتی بر سئو سایت شما خواهد داشت.

استفاده از سرتیترهای مناسب

سعی کنید سرتیترهای متناسب با محتوایتان ایجاد کنید به گونه‌ای که هر سرتیتر شما، نشانگر موضوع مربوط به آن باشد. سرتیترهای مناسب می‌تواند برای کاربران نیز جذاب باشد و به تجربه کاربری سایت شما کمک قابل توجهی کند. همچنین عدم توجه به این مورد، مشکلاتی را در پی دارد که از عمده‌ترین آنها می‌توان به شباهت موضوع صفحات، محتوای بی ارزش و افزایش صفحات تکراری اشاره نمود. این اتفاق بر سئو سایت نیز تاثیرات منفی به همراه دارد.

چیدمان صحیح محتوا

محتوا باید به گونه‌ای نوشته شود که خواننده ارتباط عمیقی با آن پیدا کند و در سایت بماند. نه اینکه فورا از سایت خارج شود. استفاده از عناوین مناسب و کاربرپسند، تصاویر جذاب و لینک‌سازی‌های داخلی و انتقال کاربران به دیگر مطالب مرتبط کاربردی از جمله نکاتی است که باید در معماری هر محتوا رعایت شود.

جمع بندی

اهمیت معماری سایت را جدی بگیرید! بهبود معماری سایت شما در هر زمانی قابل اجرا است اما توصیه ما به شما این است که قبل از طراحی سایت، به داشتن یک ساختار ایده‌آل فکر کنید. البته روشن است که هرچقدر هم معماری برند شما عالی باشد، با گذشت زمان موظف به تغییر و بهبود است. این را هم در نظر داشته باشید که نشانی‌های که شما به گوگل می‌دهید، تاثیر فراوانی در ایندکس شدن صفحات شما دارد. همچنین اگر کاربران و جایگاهتان در موتورهای جستجو گوگل برایتان اهمیت دارند، به سادگی از کنار معماری سایت نگذرید. همچنین یک تجربه عالی برای کاربر ، موجب مراجعه دوباره و معرفی برند شما به دیگران خواهد شد. شما چه تجربه‌ای از اهمیت معماری سایت بر روی کسب‌وکارتان دارید؟ با ما به اشتراک بگذارید.

برای یادگرفتن تکنیک‌های معماری سایت و نحوه طراحی و پیاده‌سازی آن به زبانی ساده، می‌توانید در دوره سئو شرکت کنید. برای شرکت در دوره سئو با ما تماس بگیرید.

نظرت در مورد این پست چی بود؟

1 / 5. 1

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *