سئو محلی و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

سئوی محلی

سئوی محلی


5
(2)

در دنیای امروز استفاده از اینترنت، به‌عنوان بازوی بازاریابی و تبلیغاتی کسب‌وکارها، هرروز مهم‌تر می‌شود. هدف هر شرکتی در اینترنت، جذب حداکثر مخاطب و درنتیجه دیده شدن بیشتر است. اصول سئو به‌عنوان اصولی که باعث افزایش دیده شدن یک صفحه در اینترنت می‌شوند، نقش اصلی را در زمینه گسترش یک برند به‌صورت اینترنتی به عهده دارند. اما برای بسیاری از کسب و کارهای محلی تنها دیده شدن ملاک نیست. این شرکت‌ها ترجیح می‌دهند بر منطقه کاری خود متمرکز باشند تا کل اینترنت. لوکال سئو یا سئو محلی به‌عنوان دستهای از قوانین سئو وظیفه انجام این مأموریت را دارد.

سئو محلی
سئو محلی

سئو محلی یا لوکال چیست؟

سئو محلی یا سئو لوکال به معنی استفاده از بخشی از قوانین سئو برای هدفمند کردن تبلیغات است. به‌گونه‌ای که تنها افراد یک جامعه آماری خاص که معمولا یک مکان جغرافیایی است، تبلیغات شما را مشاهده کنند. برای مثال اگر یک شرکت فقط در یک شهر خاص فعال است، زمانی که ساکنین این شهر برای خدمات این شرکت جستجو می‌کنند به سمت شرکت مورد نظر هدایت شوند. در بازار رقابتی امروز، اهمیت سئو محلی هرلحظه بیشتر از قبل می‌شود. مواردی مثل افزایش جست‌وجوی محلی توسط کاربران، رقابت با سایت‌های محلی و نه تمام کسب‌وکارهای اینترنتی موجود، امکان بالای تبدیل بازدیدکنندگان محلی به مشتری و تأکید بیشتر روی جنبه بازاریابی باعث می‌شوند که کسب‌وکارها روزبه‌روز تمایل بیشتری به سئو محلی داشته باشند.

سئو محلی به بیان دیگر:

نوعی از کسب و کار ، به خصوص در کسب و کارهایی که در آن خدمات ارائه می‌شود کاربران همواره ترجیح می‌دهند به سایت‌هایی مراجعه کنند که از نظر موقعیتی به آن‌ها نزدیک باشند. این دلیل می‌تواند اهمیت سئو محلی را پر رنگ تر کند.
سئو محلی می‌تواند باعث افزایش ورودی کاربران هدف محلی شود به طوری که با بهبود سئو محلی کاربرانی با هدف مشخص که از نظر موقعیت جغرافیایی به ما نزدیک است به سمت ما سوق داده می‌شود. به همین دلیل سئو محلی می‌تواند تاثیری مستقیم بر روی کسب و کار ما داشته باشد.

چگونه در سئو محلی موفق شویم ؟

ابتدا باید در نظر گرفت که سئو محلی باعث نمی‌شود توجه به اصول اساسی سئو را فراموش کنیم. پس باید از سلامت سئو و کارایی آن در وب‌سایت اطمینان حاصل کنیم؛ به‌عبارت‌دیگر هنگام بهینه‌سازی سئو سایت خود به روش‌های متداول، اصول سئو محلی را نیز در نظر داشته باشید.

استفاده از کلمات کلیدی مناسب

اولین اصل سئو استفاده از کلمات کلیدی مناسب در تگ‌ها و تیترهای وب‌سایت است. هنگامی که قصد دارید سئو محلی خود را گسترش دهید، بهتر است کلمات کلیدی خود را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که کاربری که قصد جست‌وجوی محلی در منطقه کاری شما را دارد استفاده می‌کند؛ مانند رستوران در شهر تهران. مراکز خدماتی شمال تهران.

استفاده از سرویس‌های گوگل

گوگل برای دقیق‌تر کردن جست‌وجوها سرویس‌های رایگانی ازجمله گوگل مپ و گوگل بیزینس را ارائه کرده است. برای داشتن سئو محلی مناسب، حضور در نقشه گوگل امری ضروری است. اگر کسب‌وکار شما در نقشه گوگل ذخیره شده باشد، زمانی که کاربر یک جست‌وجوی محلی انجام می‌دهد، گوگل به کمک اطلاعات روی نقشه خود، نتایج محلی را شناسایی می‌کند. علاوه بر این گوگل آدرس، شماره تماس و ساعات کاری شما را به مشتری‌ها نمایش می‌دهد و ارتباط بین مشتری و ارائه‌دهنده خدمت را راحت‌تر می‌کند.

راه‌یابی به نقشه گوگل

همان‌طور که گفتیم استفاده از سرویس‌های گوگل رایگان است و نیازی نیست که برای قرار گرفتن روی نقشه گوگل هزینه‌ای پرداخت کنید. روش اصلی حضور در نقشه گوگل ایجاد یک اکانت در گوگل بیزینس است. زمانی که گوگل کسب‌وکار شما را به‌صورت رسمی شناخت اقدام به‌قرار دادن آن روی نقشه می‌کند. اما مشکل اصلی در این زمینه تحریم بودن ایران توسط آمریکاست و درواقع این روش برای سئو محلی کارایی ندارد.
می‌توان با مراجعه به خود نقشه گوگل اطلاعات شرکت را در نقشه گوگل ذخیره کرد.

برای این کار مراحل زیر را انجام دهید

 1. ابتدا وارد سایت گوگل مپز به نشانی https://www.google.com/maps شوید.
 2. سپس با اکانت کسب‌وکار خود وارد شوید و یا اکانت جدیدی بسازید.
 3. بعد مکان شرکت خود را روی نقشه مشخص کنید.
 4. در نقطه مورد نظر کلیک‌راست کرده و گزینه add a missing palce را انتخاب کنید و پس از آن اطلاعات کسب‌وکار خود را وارد کنید. حالا شرکت شما در نقشه گوگل ثبت‌شده است.
 5. می‌توانید با به ‌اشتراک‌گذاری این نقطه در مکان‌های مختلف به بیشتر دیده شدن کسب‌وکار خود کمک کنید.

استفاده از دایرکتوری‌ها

در بین وب‌سایت‌ها برخی به‌عنوان یک دایرکتوری عمل می‌کنند و تعداد زیادی از کسب‌وکارهای آنلاین را کنار هم نمایش می‌دهند. این دایرکتوری‌ها که امکان مرتب‌سازی و جست‌وجوی محلی را دارند که باعث می‌شوند شما در کنار رقبایتان دیده شوید و با آن‌ها رقابت کنید. این کار نیز به بهبود سئو محلی کمک می‌کند.

بخش نظرات را فراموش نکنید

نظرات مثبت و نمره بالا از طرف مشتریان باعث می‌شود موتورهای جست‌وجو توجه بیشتری به وب‌سایت شما بکنند؛ بنابراین از مشتریان خود بخواهید نظرات خود را در وب‌سایت‌های معتبر ثبت کنند و باعث بیشتر دیده شدن کسب‌وکار شما شوند.

تحقیق کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی مناسب مهم‌ترین سلاح سئو برای پیشروی در لیست گوگل است. تولیدکنندگان محتوا باید دانش خوبی در خصوص کلمات کلیدی در زمینه کاری موردنظر خود داشته باشند. چراکه بدون استفاده از بهترین کلمات کلیدی امکان شناساندن هدف صفحات به موتور جست و جو وجود ندارد. اگر می‌خواهید در زمینه سئو محلی توفیقی داشته باشید باید روی کیوردهای ‌مورد جستجوی گروه هدف منطقه خود تمرکز داشته باشید.
تحقیق کلمات کلیدی به معنی آنالیز و بررسی کلمات کلیدی به‌منظور دستیابی به بالاترین کارایی است. زمانی که تحقیق روی کلمات کلیدی آغاز می‌شود مواردی مثل تطبیق دادن کلمات کلیدی موجود و شناسایی کمبودها، میزان بازدهی یک کلمه، رقابت بر سر کلمه، اثربخشی کلمه و ارزش تجاری آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

بازدهی کلمه

متخصصین سئو بررسی می‌کنند که کدام کلمات جای کار دارند. برای مثال یک کلمه کلیدی پُراستفاده که توسط برندهای معتبر پرتعداد مورد استفاده قرار گرفته است، برای یک شرکت نوپا مناسب نیست. چراکه یک شرکت نوپا نمی‌تواند از روز اول به رقابت با سایر برندهای معتبر و پرمخاطب بپردازد. راهکار این است که لیستی از کلمات کلیدی که کمتر به آن‌ها پرداخته شده است، تهیه کند و در مورد این کلمات به تولید محتوا بپردازد تا بازدهی بیشتری داشته باشد.

نحوه تدوین استراتژی سئو محلی

برای بهبود سئوی محلی اول از همه بررسی کنید که آیا کسب‌وکار شما نیاز به سئوی محلی دارد؟ تنها مشاغلی که در یک یا چند منطقه فعالیت دارند، برای پیداکردن مشتریان خود به سئو محلی نیاز دارند برای مثال رستوران‌ها، دفاتر وکالت، آژانس املاک و املاک، آرایشگاه و فروشندگان خودرو از جمله کسب‌وکارهایی هستند که می‌توانند با توجه به موقعیت مکانی خود، سئوی محلی خود را بهبود دهند. در ادامه نحوه تدوین استراتژی سئوی محلی را بررسی می‌کنیم:

1. خدمات و محصولات خود را بررسی کنید.
در ابتدا تعیین کنید که می‌خواهید کسب‌وکار شما روی چه محصولات و خدماتی رتبه بگیرد. به عنوان مثال اگر یک آژانس املاک دارید، خدمات شما می‌تواند در حوزه رهن و اجاره در محدوده شما (مثلا شهرک غرب) باشد. هدف شما در اینجا این است که آنچه را که کسب‌و‌کار شما ارائه می دهد بررسی کنید و برخی از اصطلاحات کلیدی را که مشتریان ممکن است برای یافتن شغلی مانند شما جستجو کنند تعیین کنند. لیستی از این اصطلاحات تهیه کنید. این مرحله نقطه شروع کیورد ریسرچ شما است.

2. رقبای محلی خود را بررسی کنید.
یکی از اهداف سئو محلی این است که در جستجوی محلی رتبه‌بندی شود و از رقبای محلی خود نیز برتر باشد. برای انجام این کار، باید بدانید که رقیبان شما برای چه کلمات کلیدی و چگونه رتبه‌بندی شده‌اند.

3. کلمات کلیدی خود را لیست کنید.
در مرحله اول شما خدماتی که وب‌سایت شما ارائه می‌دهید را پیدا کردید و در مرحله قبل متوجه فعالیت رقبای خود شدید. حال با ترکیب این دو لیست می‌توانید کلمات کلیدی خود را پیدا کنید. ابزارهای سئو به شما کمک می‌کند تا میزان سرچ و سطح رقابت کلمات را متوجه شوید.

4. ایجاد لندینگ پیج محلی
صفحات فرود محلی صفحاتی هستند که به طور خاص برای رتبه‌بندی در جستجوهای محلی ارگانیک ایجاد شده‌اند. این صفحات باید با کلمات کلیدی جغرافیایی خاصی که پیدا کرده‌اید بهینه شوند. در هدینگ و محتوای صفحات حتما از کلمات کلیدی استفاده کنید. همچنین استفاده از CTA در این صفحات به شما در تشویق کاربر برای تماس و انجام اقدامی بسیار کمک می‌کند.

5. ایجاد لینک‌سازی محلی
لینک‌سازی به طور کلی بخش مهمی از سئو است، اما پیوندسازی محلی می‌تواند کمی متفاوت از لینک‌بیلدینگ برای سایت‌های دیگر باشد. زیرا مکان فیزیکی سایت‌هایی که به سایت شما لینک می‌دهند نیز مهم است. بنابراین سعی کنید از سایت‌هایی که در در منطقه جغرافیایی شما هستند، لینک دریافت کنید.

استراتژی سئو محلی

یکی از سوالاتی که بسیاری از مدیران کسب‌وکار می‌پرسند این است که چگونه سئو محلی خود را بهبود دهیم؟ سئوی محلی نسبت به سئوی معمولی کمی سخت‌تر است زیرا شما باید در یک کلمه کلیدی خاص مانند رستوران‌های تهران در نتایج گوگل ظاهر شوید. اما سئوی محلی باعث افزایش کاربران شما خواهد شد. اگر کسی به دنبال نیازهای محلی می‌گردد، سایت شما در نتایج گوگل ظاهر شود. مثلا اگر کسی در گوگل به دنبال رستوران‌های تهران است، شما هزاران ترافیک هدفمند که به احتمال زیاد به مشتری شما تبدیل خواهند شد، جذب می‌کنید.

در مرحله اول ابتدا باید با استفاده از ابزارهای تحقیقات کلمات کلیدی، عباراتی که مربوط به کسب‌وکار شما می‌شوند را پیدا کنید. کلماتی را در نظر بگیرید که کاربران موردنظر شما آن را جستجو می‌کنند. شما می‌توانید از ابزارهای Google trends، Keyword Planner که از ابزارهای گوگل هستند نیز استفاده کنید. اگر کسب‌وکار شما تازه شروع به کار کرده‌است، سعی کنید از کلمات کلیدی که میزان جستجوی کم‌تری دارند استفاده کرده و برای آن‌ها محتوا تولید کنید. زیرا یک وب‌سایت تازه‌ تاسیس‌شده توان رقابت با کلمات کلیدی پر کاربرد را ندارد و رتبه‌ای نخواهد گرفت. حتما رقبای خود را بررسی کنید. این کار باعث می‌شود تا شما متوجه شوید رقبای شما از چه روشی برای بهبود سئوی محلی خود استفاده می‌کنند.
یکی از استراتژی‌های سئوی محلی، ثبت کسب‌وکار در نقشه گوگل است. گوگل برای جستجوها از دو سرویس رایگان به نام گوگل بیزینس و گوگل مپ استفاده می‌کند. زمانی که شما محل کسب‌وکار خود را مشخص می‌کنید، وقتی کاربر در مورد شما جستجویی انجام داد، گوگل به وسیله آن، محل شما را به او نشان می‌دهد. پس حتما برای بهبود سئوی محلی خود از این دو سرویس استفاده کنید.

راه‌های بهبود سئو محلی

کسب‌وکارهای کوچیک که در یک منطقه یا شهر فعالیت می‌کنند، می‌توانند از طریق سئو محلی، مخاطبان و مشتریان محدوده خود را پیدا کنند. سئو محلی به کسب‌وکارها در افزایش مشتری بسیار کمک می‌کند. در این قسمت راه‌های بهبود سئو محلی را با هم بررسی می‌کنیم:

1. از مشتریان خود بخواهید نظرات خود را درمورد شما بنویسند. نظرات کاربران، افراد دیگر که در محدوده شما هستند را تشویق می‌کند تا از محصولات و خدمات شما دیدن کنند. اما چگونه می‌توانیم از افراد بخواهیم نظر خود را با بقیه به اشتراک بگذارند؟ یکی از راه‌ها ارسال پیامک یا ایمیل بعد از خرید مشتری است. همچنین می‌توانید از آن‌ها بخواهید در نظرسنجی شرکت کنند. اگر کسی از شما سوال پرسید یا کامنت گذاشت، به بهترین شکل پاسخ او را بدهید و اگر کسی شکایتی داشت، آن را بررسی کنید.

2. در وب‌سایت خود، محتوای محلی ایجاد کنید. یعنی محتوایی بنویسید که در مورد محدوده کسب‌وکار شما است. با استفاده از این سبک محتوا می‌توانید توجه مشتریان محلی خود را جذب کنید. برای مثال اگر شما یک بنگاه خانه در تهران دارید، می‌توانید برای هر محله صفحه جدا تعریف کنید و درمورد تغییرات قیمت خانه‌های هر منطقه، محتوا بنویسید. این استراتژی به شما در کسب رتبه برای هر مکان خاص نیز کمک می‌کند.

3. امروزه بسیاری از افراد از موبایل برای جستجو در گوگل استفاده می‎کنند. یکی از راه‌های سئو محلی، ریسپانسیوکردن وب‌سایت است. به این معنا که وب‌سایت شما در هر اندازه‌ای به شکل صحیح به کاربر نمایش داده شود. همچنین سرعت بارگذاری وب‌سایت در تلفن همراه را بررسی کنید. به بهبود تجربه‌کاربری (UX) در تلفن همراه اهمیت دهید. برای مثال بهتر است اندازه‌های فونت در گوشی بزگتر باشد تا کاربر در هنگام خواندن محتوای شما اذیت نشود.

4. کلمات کلیدی که استفاده می‌کنید باید برای مشتریان محلی مناسب باشد. Google Keyword Planner این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا جستجوی کلمات کلیدی را بر اساس یک مکان فیلتر کنید تا متوجه شوید افرادی که در محدوده شما هستند بیشتر در مورد چه چیزی جستجو می‌کنند. از این کلمات در آدرس صفحات و محتواهای خود استفاده کنید.

5. یکی از راه‌های بهبود سئو محلی دریافت لینک از سایت‌های دیگر است. اما توجه کنید که کیفیت لینک‌ها بسیار مهم‌تر از تعداد آن‌‌ها است. پس سعی کنید محتوای خوبی بنویسید تا سایت‌های دیگر به شما لینک دهند. یکی از‌ راه‌های دریافت بک‌لینک صحبت با اینفلوئنسرهای محلی است. با آن‌ها صحبت کنید و از آن‌ها بخواهید در شبکه‌های اجتماعی شما را معرفی کنند و به وب‌سایت شما لینک دهند.

استراتژی رسیدن به رتبه‌های برتر

با رعایت اصول سئوی محلی می‌توانیم موقعیت وب‌سایت خود را در رتبه‌بندی‌های گوگل بهبود ببخشیم. ازجمله این اصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- گوگل بیزینس (این سرویس در ایران تحریم است)

2- حضور کسب‌وکار در نقشه گوگل

3- ابزارهای سئو را بشناسید و از آن‌ها استفاده کنید.

4- هاست و سرور سایت خود را به‌صورت فیزیکی در منطقه هدف قرار دهید.

5- از تگ‌های مرتبط با موقعیت جغرافیایی در نوشتن وب‌سایت خود استفاده کنید.

6- گرفتن بک لینک از سایت‌های معتبر محل خودتان

7- نظرات و بازخوردها را دست کم نگیرید.

با در نظر داشتن نکات فوق و رعایت آن‌ها می‌توانید یک طرح و برنامه برای رسیدن به رتبه‌های برتر و یا بهبود رتبه فعلی خود تنظیم کنید.

اشتباهات سئو محلی
اشتباهات سئو محلی

اشتباهات سئو محلی

با پیشرفت هرروزه موتورهای جست‌وجو و تغییرات این موتورها، یکی از چالش‌های وب‌سایت‌ها همگام ماندن با این تغییرات است؛ بنابراین اگر قصد داریم برنامه سئو ما موفق باشد باید مراقب باشیم چه مسائلی از نظر الگوریتم‌های موتورهای جست‌وجو نامناسب شناخته می‌شوند و سبب شکست ما در این زمینه می‌گردند. ازجمله اشتباهاتی که می‌توانند به ‌شدت سئو محلی ما را تحت تأثیر قرار دهند، می‌توان موارد زیر را نام برد:

مناسب نبودن صفحات سایت برای موبایل

کاربرانی که با تلفن همراه خود در حال جست‌وجو هستند، ازجمله مهم‌ترین اهداف سئو محلی هستند. امروزه بیش از نیمی از کاربران اینترنت از اینترنت پرسرعت تلفن همراه استفاده می‌کنند. همچنین بسیاری از کاربران تلفن همراه در حال جست‌وجو برای نزدیک‌ترین مکان‌ها هستند و همین امر آن‌ها را جزء اهداف احتمالی سئو محلی قرار می‌دهد. نداشتن یک وب‌سایت متناسب با تلفن همراه باعث می‌شود کاربران خیلی زود صفحه شما را ببینند و به صفحه رقبا مراجعه کنند.

مشخص نکردن زمینه کاری

برای اینکه سئو محلی موفقی داشته باشید باید هرچه بیشتر جزئیات کار خود را برای گوگل شرح دهید. بنابراین مشخص کردن اینکه کسب‌وکار شما در کدام دسته‌بندی قرار دارد و در چه زمینه‌ای فعال است یک ضرورت است. هنگامی که سایت خود را در گوگل بیزینس یا سایر وب‌سایت‌های تجاری وارد می‌کنید، مطمئن شوید دسته‌بندی‌های مناسبی برای آن انتخاب کرده‌اید.

اطلاعات تماس نامعتبر

هدف اصلی وب‌سایت جذب مشتری است. اگر اطلاعات تماس یا آدرس شما در وب‌سایت دقیق نباشد، قطعا مشتریان نمی‌توانند با شما تماس بگیرند. اگر ساعات کاری خود را به‌درستی ذکر نکنید باز هم ممکن است مشکلاتی پدید آید.

نداشتن بخش نظرات

زمانی که بازدیدکننده در حال مشاهده وب‌سایت شما است، دیدن نظرات سایر کاربران و تجربه مفید آن‌ها یک محرک برای انتخاب شماست. همیشه بخش نظرات را برای خدمات و محصولات خود پیش‌بینی کنید. ضمن اینکه مشاهده نظرات سایر کاربران را نیز به ثبت نظر ترغیب می‌کند.

نداشتن فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

کسب‌وکارهای زیادی هستند که قدرت شبکه‌های اجتماعی را نادیده گرفته‌اند. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی این پیام را به دیگران می‌دهد که کسب‌وکار شما فعال است.

در این مقاله سعی بر این شد که اطلاعات مفیدی در رابطه با سئو محلی به شما همراهان عزیز داده شود.اما برای یادگیری بهتر این مبحث شما می توانید در دوره جامع سئو شرکت کنید تا علاوه بر این مبحث دیگر مباحث سئو را نیز فرا بگیرید.

برای شرکت در دوره سئو تنها کافیست از طریق صفحه ارتباط با من با من تماس بگیرید.

سخن آخر 

دربارۀ سئو محلی صحبت کردیم و راهکارهایی برای عملکرد موثر نشان دادیم. لطفا شما هم از تجربیات خودتان در زمینه لوکال سئو برای ما بنویسید و بگویید که برای موفقیت بیشتر در این زمینه چه توصیه‌هایی به دوستان‌تان دارید. استراتژی شما برای به‌دست‌آوردن رتبه کلمات ساده چیست؟

سئو محلی یا لوکال سئو چیست؟

سئو محلی راهی است که وبسایت شما در نتایج محلی گوگل بهینه سازی می‌شود. گوگل آنقدر هوشمند است که مکان افراد و جستجوی آن‌ها را رصد می‌کند و بر اساس نیاز آن‌ها بهترین نتیجه را ارائه می‌دهد.

چرا باید از سئو محلی استفاده کنیم؟

اصلی‌ترین دلیلی که شما را توجیه به استفاده از این روند می‌کند این است که بیش از 60 درصد نتایج گوگل به صورت محلی است. در واقع افراد تمایل دارند نیاز خود را در نزدیکترین مکان به خود پیدا کنند. از طرفی جستجوهای محلی این روزها هدفمندتر شده است.

چگونه از سئو محلی در وبسایت استفاده کنیم؟

اصلی‌ترین روش این است که نام،آدرس و شماره تلفن در تمامی صفحات وبسایت درج شده باشد. به همین دلیل همواره توصیه می‌شود این موارد در داخل فوتر قرار بگیرد. دومین نکته داشتن محتوای ارزشمند است که کاملا منحصر به فرد و جذاب باشد. نظر دادن افراد در سایت، حضور در دایرکتوری‌های معتبر و … از جمله مهم‌ترین روش‌های استفاده از لوکال سئو در سایت است.

نظرت در مورد این پست چی بود؟

5 / 5. 2

8 Comments

 • سئوی محلی یا لوکال سئو بحث پیچیده و چالش برانگیزی هستش، برای یادگیریش خیلی در این زمینه تحقیق کردم، بی اغراق وبسایت شما اطلاعات خیلی خوبی رو در زمینه سئو و بخش های اون به خصوص توی مباحثی مثل لوکال سئو یا همون سئو محلی در اختیارم گذاشت.

 • بنظر من لوکال سئو بخش مهمی در سئو هستش و هر سئوکاری باید بهترین تسلط رو به در این زمینه داشته باشه
  که مقاله ی شما میتونه یکی از بهترین راها برای تسلط بهتر روی موضوع لوکال سئو باشه

 • سئو محلی خیلی میتونه کمک کنه تا ما دقیقا به مشتریان هدف نزدیک بشیم. چیزی که شما توی این مطلب خیلی خوب در موردش توضیح دادین. ممنون بایت توضیح کاملتون. این نوع سئو به همون الگوریتم کبوتر برمیگرده؟

 • سلام خسته نباشید .ببخشید میشه چند سایت که دایرکتوری هستن رو برای سئو محلی معرفی کنین؟و این که اگر از سرویس های گوگل استفاده نکنیم سئو محلی فایده ای نداره؟

  • با سلام
   پیشنهاد ما اینه تا زمانی که محتوا و ساختار و شرایط فنی خوبی ندارید ریپورتاژ نرید و بله برای نگهداشت جایگاه هم نیاز به لیتک سازی داریم

 • اطلاعاتی که در مورد سئو محلی در اختیارمون گذاشتین مثل بقیه محتواهای وبسیار بسیار عالی هستند. ممنونم بابت زحماتی که می کشید.

 • ممنونم بابت اطلاعات بسیار کاربردیتون. یک سوال در رابطه با سئو محلی برام پیش اومده.
  به نظر شما کار کردن روی سئو محلی یا همون local seo برای مشاغل خدماتی چه قدر مهمه ؟ به نظرتون تاثیرش از تبلیغات فیزیکی میتونه بیشتر باشه>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *