سئو محتوا

5
(2)

سئو محتوا، از مهم‌ترین موضوعات در سئو داخلی و یکی از تکنیک‌های سئو کلاه سفید است. بدون محتوا، رتبه گیری سایت شما در موتورهای جستجو بسیار سخت خواهد شد. بنابراین، نوشتن و ساختاردهی محتوای با کیفیت بسیار مهم است. این مقاله برای نوشتن استراتژی سئو محتوا و بهینه‌سازی محتوا به شما کمک می‌کند. با ما همراه باشید.

سئو محتوا چیست
سئو محتوا چیست

سئو محتوا چیست؟

سئو محتوا یکی از گام‌های مهم در سئو است و به محتوایی گفته می‌شود که با توجه به قوانین گوگل بهینه‌سازی شده باشد و به شما کمک می‌کند تا صفحات شما به راحتی توسط گوگل درک و خوانده شود و رتبه خوبی بگیرد. تولید محتوا سئوی شده، کاربرپسند است و نیاز او را دقیق و به طور کامل رفع می‌کند.

استراتژی سئو محتوا

برای نوشتن محتوایی که بتواند به سوال کاربر پاسخ دقیق دهد، یک استراتژی مناسب نیاز است تا به شما کمک کند مخاطبان و نیازهای او را به طور کامل بشناسید و محتوایی خلق کنید که او را راضی نگه دارد.
ابتدا اهداف خود تعیین کنید. آیا به دنبال فروش از طریق وب‌سایت خود هستید؟ آیا از طریق تبلیغات از سایت خود درآمد کسب می‌کنید و بنابراین فقط می‌خواهید میزان بازدید و افزایش خواننده را افزایش دهید؟ اهداف شما مشخص می‌کند که شما باید بر چه نوع محتوایی تمرکز کنید.
مخاطبان خود را بشناسید. نظرسنجی‌ها و نرم افزار تجزیه و تحلیل می‌تواند به شما کمک کند تا تصویری بهتر از بازدید کننده یا مشتری خود بگیرید. پرسونای مشتری یکی از راه‌های شناخت مخاطب شما است. سپس به این فکر کنید که آن اشخاص به دنبال چه نوع محتوایی هستند.
تقویم محتوا تهیه کنید. زمانی که شما متوجه شدید مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند، می‌توانید یک تقویم محتوا تهیه کنید. تقویم محتوا، برنامه‌ای است که زمان انتشار مطالب جدید و نوع آن را تعیین و به شما کمک می‌کند تا طبق یک برنامه منظم پیش بروید و دچار سردرگمی نشوید.
محتوای خود را پس از انتشار بررسی کنید. باید محتوای خود را دائما تجزیه و تحلیل کنید تا متوجه نقاط قوت و ضعف مقاله خود شوید. معیارهایی که می‌توانید برای تجزیه و تحلیل و میزان موفق بودن محتوای خود بسنجید، میزان بازدید، ترافیک و نظرات کاربران درباره محتوای شما است.

مراحل سئو تولید محتوا
مراحل سئو تولید محتوا

مراحل بهینه‌سازی محتوا

بعد از تدوین استراتژی و شناخت مخاطب خود، باید محتوایی خلق کنید و آن را نیز طبق قوانین و الگوریتم‌های گوگل بهینه‌سازی کنید.

1- تحقیق کلمات کلیدی

نوشتن هر محتوا با تحقیق در مورد کلمات کلیدی آغاز می‌شود. اگر می‌خواهید جایگاه خوبی داشته باشید و دیده شوید، باید متوجه شوید کاربران به دنبال چه چیزی در گوگل هستند. در تحقیق کلمات کلیدی، شما لیستی از کلماتی را به دست می‌آورید که کاربران جست‌وجو می‌کنند؛ شما می‌خواهید با این کلمات رتبه‌ بگیرید و صفحات شما به کاربر نشان داده شود. در نتیجه تحقیق کلمات کلیدی به شما در نوشتن محتوا که مورد نظر کاربر است، کمک می‌کند.
هنگام انجام تحقیق درباره کلمات کلیدی، می توانید اطلاعات زیادی از صفحات نتایج بدست آورید. اگر می خواهید بدانید که هدف افرادی که از کلمات کلیدی شما استفاده می کنند چیست، به سادگی آن کلمات کلیدی را سرچ کنید و به نتایج جستجو نگاهی بیندازید.

2- ساختار محتوای وب‌سایت خود را ایجاد کنید.

یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد ساختار محتوایی، استفاده از پیلار و کلاستر است. کلمات کلیدی اصلی که بسیار گسترده هستند، پیلار و کلمات کلیدی که زیر مجموعه آن محسوب می‌شود، کلاستر گفته می‌شود. پس بعد از پیدا کردن کلمات اصلی وب‌سایت خود، کلمات کلیدی مرتبط و زیر مجموعه آن که به پیلار مرتبط هستند و می‌توانید در محتوای خود از آن استفاده کنید را مشخص کنید. هر چه اصطلاح جستجو طولانی‌تر (و مشخص‌تر) باشد ، رتبه بندی آن اصطلاحاً آسان‌تر خواهد بود. برای مثال در وب‌سایت ما “سئو ” به عنوان پیلار و “آموزش سئو محتوا” به عنوان کلاستر شناخته می‌شوند. هرچه موضوع محتوای شما مشخص‌تر باشد و به سوال کاربر پاسخ دهد، ترافیک بیش‌تری و درنهایت رتبه بهتری خواهد داشت. ساختار محتوای وب‌سایت در لینک‌سازی نیز به شما بسیار کمک خواهد کرد.

3- شروع به نوشتن محتوا کنید.

با استفاده از ساختار محتوایی که در مرحله قبل ایجاد کردید، یک موضوع را انتخاب و شروع به نوشتن کنید. سعی کنید محتوای خود را به زبان ساده، طوری که برای مخاطب قابل فهم باشد، بنویسید. محتوا باید برای کاربر جذاب باشد و او را ترغیب به خواندن کند.
نکاتی که باید در نوشتن محتوا دقت کنید:
چگالی کلمات کلیدی به معنای تراکم و تعداد دفعه استفاده از کلمه کلیدی موردنظر در محتوای شما، نسبت به تعداد کل کلمات محتوا است. میزان تراکم مناسب در هر محتوا، 1 تا 3 درصد است. تراکم کلمات کلیدی به موتورهای جست‌وجو کمک می‌کند تا موضوع اصلی محتوای شما را متوجه شوند.
• از کلمات کلیدی در هدینگ و ابتدای محتوای خود استفاده کنید. همچنین بهتر است که در بند اول، از کلمه کلیدی پیلار مرتبط به این موضوع استفاده کنید تا بعدا به آن لینک دهید.
• در محتوای خود حتما از کلمات کلیدی مشابه که کاربران امکان دارد آن را سرچ کنند نیز استفاده کنید. برای مثال در محتوای آموزش سئو محتوا، از کلمه کلیدی بهینه‌سازی محتوا نیز استفاده می‌شود. زیرا احتمال این که کاربر هر دو را سرچ کند، وجود دارد.
• در محتوای خود علائم نگارشی را رعایت کنید. اگر از علائم نگارشی درست استفاده نکنید، ممکن است بعضی از جملات برای کاربران، قابل فهم نباشد که این موضوع باعث ترک کردن و بیرون رفتن از وب‌سایت شما می‌شود.
• از عنوان جذاب و توضیحات متا مناسب برای محتوای خود استفاده کنید. عنوان صفحه راه ورود کاربر به وب‌سایت شما است. پس اگر می‌خواهید مخاطب را تشویق به خواندن محتوای خود در بین محتواهای موجود در گوگل کنید، از یک عنوان مناسب استفاده کنید.
• از جملات و پاراگراف‌های کوتاه استفاده کنید که برای کاربر خسته کننده نباشد.
• محتوای کپی در سایت خود قرار ندهید! این کار می‌تواند ضربه بزرگی به وب‌سایت شما وارد کند زیرا Duplicate Content یک روش سئوی کلاه سیاه نزد موتور جست‌و‌جو شناخته شده و باعث پنالتی شدن شما توسط گوگل می‌شود.
• محتوای بلند بنویسید. امروزه الگوریتم‌های گوگل محتواهای کوتاه را نه تنها رتبه‌بندی نمی‌کنند بلکه آن را جریمه و از نتایج جست‌وجو حذف می‌کنند. پس سعی کنید محتوای شما حداقل حدود 1000 تا 1500 کلمه باشد.
• در انتهای مقاله خود حتما از CTA استفاده کنید. کال تو اکشن به کاربران می‌گوید عملی انجام دهند که در هر وب‌سایت متفاوت است. پرکردن فرم، کامنت گذاشتن، تماس گرفتن و …. نمونه‌هایی از CTA هستند.

4- از تصاویر در محتوای خود استفاده کنید.

حتما در محتوای خود از تصاویر استفاده کنید تا برای کاربر خسته کننده نباشد. اما بهینه‌سازی تصاویر را فراموش نکنید! تصاویر باید با کیفیت اما با حجم کم باشند تا سرعت بارگذاری صفحات کاهش نیابد. همچنین در ALT تصاویر خود از کلمه کلیدی استفاده کنید.

5- لینک سازی داخلی

لینک‌سازی داخلی یکی از مهم‌ترین کارهای سئو محتوا است. زیرا بدون لینک‌‌‌سازی داخلی موتور جست‌وجوی گوگل متوجه نمی‌شود که این صفحه وجود دارد و در نتیجه ایندکس نمی‌شود. با استفاده از لینک‌سازی داخلی کاربران و ربات‌های گوگل می‌توانند به‌راحتی صفحات دیگر وب‌سایت را پیدا کرده و مطالب موجود در آنها را بررسی کنند.
همانطور که گفته شد، با توجه به ساختار محتوایی، بهتر است در ابتدای محتوا به پیلار لینک دهید و در محتوای پیلار نیز با کلاستر خود لینک‌سازی کنید. همچنین شما می‌توانید از کلاستر به کلاسترهای دیگر نیز لینک بدهید که این بستگی به استراتژی سئو شما دارد.

6- صفحات خود را به روزرسانی کنید.

هر چه قدر که بهینه‌سازی محتوا را عالی انجام داده باشید و یک مقاله عالی نوشته باشد. اما به تدریج میزان بازدید کاهش‌ می‌یابد. مگر اینکه محتوای خود را آپدیت کنید. هر چند وقت یک بار، محتوای خود را به روزرسانی کنید. زیرا به‌روزرسانی باعث افزایش کیفیت محتوای شما می‌شود. با آپدیت محتوا، گوگل متوجه می‌شود که شما صفحات خود را فراموش نکرده‌اید و به آن اهمیت می‌دهید.

کلام آخر

در این محتوا، توضیحات کامل برای نوشتن محتوای بهینه گفته شد تا بتوانید بهترین محتوا را به مخاطب خود ارائه دهید. سئو محتوا بخش بزرگی از سئو است که شامل تمام جنبه های نوشتن و ساختاردهی محتوا در وب سایت شما است. بهینه‌سازی محتوا ضروری است. الگوریتم های گوگل رتبه بندی سایت شما را بیشتر براساس محتوایی که منتشر می‌کنید، تعیین می کند. و همه ما می دانیم که محتوا پادشاه است. بنابراین ، شما باید محتوای عالی بنویسید، روی کلمات کلیدی مناسب تمرکز کنید و وب سایت خود را به گونه ای ساختاردهی کنید که گوگل آن را درک کند.
اگر سوال و یا توصیه‌ای درباره بهینه‌سازی محتوا دارید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

اگر قصد دارید  علاوه بر سئو محتوا، بهینه‌سازی وب‌سایت را به طور کامل و اصولی یاد بگیرید، می‌توانید در دوره سئو شرکت کنید. برای شرکت در دوره سئو کافیست با ما تماس بگیرید.

نظرت در مورد این پست چی بود؟

5 / 5. 2

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *