سئو اینستاگرام چیست و چگونه انجام می‌شود؟

سئو اینستاگرام

سئو اینستاگرام


4
(1)

سئو اینستاگرام موضوعی است که این روزها به عنوان یکی از مفاهیم مهم در بازاریابی شناخته می‌شود. تا حالا فکر کرده‌اید چگونه می‌توانید محتوای خود را جلوی چشم کاربران اینستاگرامی قرار دهید و آن‌ها را به تعامل با خود دعوت کنید؟ شاید پاسخی که ما به شما می‌دهیم کمی برایتان عجیب باشد و نتوانید درک درستی از آن در ابتدا داشته باشید. سئوی اینستاگرام به شما کمک می‌کند تا دقیقا کاربران هدف خود را پیدا کنید و محتوای خود را در معرض دید آن‌‌ها قرار دهید. در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع و راه‌کارهای آن بپردازیم. پس اگر علاقه‌مند به یادگیری سئوی اینستاگرام هستید، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

بهینه سازی اینستاگرام

اینستاگرام را می‌توانید یک موتور جستجوی جدیدی بدانید که اطلاعات بسیاری را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. شاید باورتان نشود ولی امروزه بسیاری از افراد بسیاری از جستجوهای خود را در اینستاگرام انجام می‌دهند و شاید به همین دلیل باشد که سئو اینستاگرام به یکی از موضوعات مهم بازاریابی دیجیتال تبدیل شده است. شاید سوالی که در این قسمت برای شما پیش آمده باشد این است که آیا سئوی اینستاگرام همانند سئوی وبسایت است؟ مسلما پاسخ این سوال خیر است. زیرا هر کدام از این پلتفرم استراتژی‌های خاص خود را دارد. در ادامه ما به 8 تکنیکی اشاره می‌کنیم که از اساسی‌ترین موضوعات در بهینه سازی اینستاگرام است.

8 تکنیک شناخته شده سئو اینستاگرام

سئوی اینستاگرام همانند سئوی وبسایت تکنیک‌ها و روش‌های متنوعی دارد که باید به صورت موازی و گام به گام انجام شود. هر چقدر بتوانید تمامی این تکنیک‌ها را به بهترین روش ممکن برای اکانت خود پیاده‌سازی کنید، مطمئنا رتبه‌ی بهتری را در نتایج جستجوی کاربران به دست می‌آورید. این 8 روش را بشناسید و سعی کنید اکانت خود را بر اساس نکاتی که در ادامه عرض می‌کنیم، بهینه‌سازی نمایید.

بهینه سازی پروفایل اینستاگرام

اولین گامی که برای سئوی اینستاگرام خود باید بردارید، بهینه‌سازی پروفایلتان است. اگر پروفایل شما برای بهترین تجربه‌ی کاربری بهینه‌سازی نشود، پس نباید انتظار افزایش دسترسی به اینستاگرامتان را داشته باشید. اما برای سئوی پروفایل اینستاگرام خود دقیقا باید چه کارهایی را انجام دهیم؟ از جمله فعالیت‌هایی که در این قسمت باید انجام دهید، عبارت است از:
پروفایل خود را عمومی کنید.
یک تصویر مناسب با طرح لوگوی خود قرار دهید.
سعی کنید نام کاربری مناسبی داشته باشید.
نام پروفایلی را انتخاب کنید که قابل جستجو باشد.
پروفایل خود را بیزنسی یا همان تجاری کنید.
یک پیوند قابل پیگیری مثل Bitly در بیوی خود قرار دهید.
شاید فکر کنید انجام این موارد کار بیهوده‌ای است. اما این نکته را بدانید هماند وبسایت‌ها سئو اینستاگرام هم نیازمند به ایجاد یک سری زمینه‌هایی است که به صورت مرحله به مرحله انجام می‌شود. زمانی که تمامی این اصول را پوشش دادید، می‌توانید سراغ مراحل بهینه‌سازی فنی بروید که درک بهتری از آن دارید.

وارد کردن کلمه کلیدی در UserName

همان‌طور که در مطالب قبلی بیان کردیم ، اینستاگرام یک موتور جستجوی مستقلی است که کاربران برای رفع نیاز خود کلمات بسیاری را در قسمت سرچ آن جستجو می‌کنند. حال اگر همین کلمات کلیدی شامل UserName شما باشد، احتمال دیده شده اکانتتان توسط کاربران به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. پس در ابتدا کلمه کلیدی شاخص خود را تعیین کنید و آن را در نام کاربری پروفایل خود قرار دهید. با این کار به احتمال زیاد در نتایج جستجو برای حساب‌های پیشنهادی نمایش داده می‌شوید.

البته شاید بهتر باشد نه تنها کلمه کلیدی در UserName شما وجود داشته باشد، در قسمت بیوی اکانت در بخش نام نمایشی نیز قرار گیرد.

استفاده از کلمات کلیدی در سئوی اینستاگرام
استفاده از کلمات کلیدی در سئوی اینستاگرام

استفاده از کلمات کلیدی ثانویه در بیوی اینستاگرام

اگر در بحث سئوی سایت فعالیت داشته باشید، حتما با این موضوع آشنایی دارید که علاوه بر کلمات کلیدی اصلی یک سری کلمات ثانویه در مبحث کیورد ریسرچ در نظر می‌گیرد. در رابطه با سئوی اینستاگرام هم همین صورت است. شما یک کلمه کلیدی اصلی دارید که بهتر است آن را در نام کاربری اکانت خود قرار دهید و کلمات کلیدی ثانویه را در قسمت بیوی پیج خود قرار دهید. کلمات کلیدی ثانویه برای جلب توجه آن دسته از کاربرانی اهمیت دارد که به دنبال جستجوی کلمه کلیدی اصلی نیستند ولی به محصولات و خدمات شما علاقه‌مند هستند. به این صورت که با جستجوی کلمه کلیدی ثانویه به خرید محصولات و خدمات شما مشتاق شوند.

استفاده از کلمات کلیدی در هشتگ‌ها

تا به اینجا پروفایل خود را بهینه‌سازی کردید. حال وقت آن است که پست‌ها و محتواهای خود را سئو کنید. همیشه قرار نیست کاربران شما را مستقیم پیدا کنند. گاهی آن‌ها از طریق هشتگ صفحات هدف خود را پیدا و فالو می‌کنند. هر کدام از پست‌های اکانت شما می‌تواند استراتژی هشتگ گذاری متفاوتی داشته باشد. به هیچ عنوان از هشتگ‌های تکراری در پست‌ها استفاده نکنید. زمانی که شما متناسب با هر پست هشتگ‌گذاری می‌کنید، شانس آن پست را برای جذب مخاطب بیشتر می‌کنید.

استفاده از کلمات کلیدی ثانویه در کپشن

همان‌گونه که پروفایل اینستاگرام خود را با کلمات کلیدی ثانویه بهینه‌سازی می‌کنید باید کپشن خود را نیز بر اساس آن‌ها بنویسید. ما گفتیم که اینستاگرام یک موتور جستجویی است که افراد از آن برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند. بنابراین در تمامی بخش‌های مهم آن باید از کلمات کلیدی استفاده کنید. درست است که باید مطالب کاملا جذاب باشد و کاربران را مشتاق به خواند کند. اما به هیچ عنوان از قدرت استفاده از کلمات کلیدی ثانویه در کپشن نویسی اینستاگرام غافل نشوید.

استفاده از تگ Alt

این تکنیک هم تقریبا شبیه به همان استفاده از تگ Alt برای سئوی تصاویر وبسایت است. اینستاگرام در آپدیت‌های جدید خود ویژگی‌ای را اضافه کرده است که کابران می‌توانند برای تمامی عکس‌های خود کپشن بنویسند. این ویژگی با هدف افزایش کیفیت تجربه کاربری و کمک به کاربران کم بینا اضافه شده است. اما چگونه از alt Instagram استفاده کنیم؟

1. قبل از آنکه عکس خود را پست کنید، بر روی گزینه‌ی Advance setting که در قسمت پایین قرار دارد، کلیک کنید.

2. به پایین اسکرول کنید و گزینه‌ی write your alt text را انتخاب کنید.

3. حالا یک کپشن و یا توضیحات مناسبی را برای عکس خود بنویسید.

4. پس از انجام این مراحل حالا می‌توانید همانند قبل پست خود را منتشر کنید.

به کارگیری این تکنیک می‌تواند بر رتبه‌ی پست‌های شما بر اساس الگوریتم‌های اینستاگرام بسیار تاثیرگذار باشد.

سئو اینستاگرام و تجزیه و تحلیل آن
سئو اینستاگرام و تجزیه و تحلیل آن

اکانت بازاریابی در اینستاگرام

تقریبا ۳ سال پیش در سال ۲۰۱۶ اینستاگرام از اکانت Business خود رونمایی کرد و کمک شایانی در بهبود بازاریابی در درون این اپلیکیشن ایجاد کرد. با استفاده از این اکانت شما می‌توانید آمار دقیق تعداد بازدیدهای هر پست، تعداد کسانی که پست شما را در اینستاگرام Save کرده‌اند و یک سری از داده‌های باارزش که هر کدام در نوع خود می‌تواند اثربخشی مناسبی در ادامه مسیر صفحه ما باشد.

با داشتن اطلاعات دقیق و جامع می‌توانید یک استراتژی خوب برای این شبکه اجتماعی یعنی اینستاگرام ایجاد کنید، مثلا چه تعداد کاربران زن یا آقا هستند و یا چه نوع پست‌هایی بیشترین فالوور را برای من داشته است؟ از کدام شهرها بیشترین بازدید و لایک را دارید؟ و همه این موارد کمک می‌کند تا بتوانید پست و محتوای مناسب در زمان مناسب درج کنید.

تمام این قابلیت‌ها در اکانت بیزینس Business اینستاگرام موجود است و در اکانت پرسونال و یا شخصی، چنین آمارهایی را نمی‌توان مشاهده کرد.

تجزیه و تحلیل اکانت اینستاگرام

سعی کنید همواره تجزیه و تحلیل درستی از روند اکانت خود داشته باشید. به صورت مستمر به ازای هر فعالیتی آن را آنالیز کنید. تمامی استراتژی‌های بازاریابی که برای اینستاگرام خود به کار می‌برید را پیگیری کنید. آنالیز وضعیت اکانت اینستاگرام در نتایج جستجو به شما کمک می‌کند درک درستی از الگوریتم فعلی این شبکه‌ی اجتماعی داشته باشید و رتبه‌ی پیج خود را به صورت چشمگیری افزایش دهید. اینستاگرام در پلتفرم خود ویژگی‌های آماری بسیاری را نشان می‌دهد که می‌تواند در تجزیه و تحلیل اکانت به شدت به شما کمک کند. اما فقط یک عیبی که وجود دارد این است که فقط اطلاعاتی از بازه‌های زمانی خاصی دارد و هرچه زمان بگذرد، داده‌های قبلی از بین می‌روند. برای حل این مشکل می‌توانید از یکی از ابزارهای زیر برای آنالیز اکانت خود در بازه‌های زمانی مختلف استفاده کنید:

• Hootsuite

• Sprinklrs

• Sprout Social

عدم استفاده از روش‌های کلاه سیاه

اگر از کاربران وفادار اینستاگرام باشید، حتما متوجه شده‌اید که حداقل در یک سال اخیر چقدر اینستاگرام سخت‌گیر شده است و پروفایل‌ها را زیر نظر گرفته است. اما از نظر این شبکه‌ی اجتماعی چه چیزهایی به عنوان سئوی کلاه سیاه شناخته می‌شود؟

1. استفاده از ربات

2. سرقت مطالب و پست‌ها

3. خرید فالور فیک

4. فالو زیاد در زمان کم

5. تکرار بیش از حد کلمه کلیدی

همیشه این نکته را در نظر بگیرید که فرایند سئو چه برای اینستاگرام و چه برای سایت امری طولانی مدت است. شما یک کسب و کاری را راه‌اندازی می‌کنید که به آن دید بلندمدت دارید. درست است که با یک سری از روش‌ها می‌توانید خیلی سریع در نتایج جستجو ظاهر شوید ولی این را هم بدانید که دیده شدن شما کوتاه مدت است و پس از مدتی به دلیل دور زدن قوانین موجود ممکن است به صورت کلی از نتایج حذف شوید و به این راحتی به جایگاه قبلی برنگردید. یعنی شاید اصلا هیچوقت برنگردید! پس بهتر است به دنبال ساختن حساب اینستاگرامی باشید که بر اساس روش‌های صحیحی جلو می‌رود و به هر قیمتی خود را درگیر سئوی کلاه سیاه اینستاگرام نکنید.

امیدواریم تا به اینجا توانسته باشیم مطالب مفیدی در زمینه‌ی سئو اینستاگرام به شما ارائه داده باشیم. رعایت تمامی این تکنیک‌ها باعث شود شانس شما برای جذب کاربران هدف در اینستاگرام به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند. شما چه تکنیک‌ها و راه‌کارهای دیگری را می‌شناسید؟ خوشحال می‌شویم نظرات و پیشنهادات خودتان را در رابطه با این نوشته در قسمت دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

نکته: برای شرکت در دوره سئو شما می‌توایند از طریق صفحه ارتباط با من ، با ما تماس بگرید.

سئو اینستاگرام چیست؟

سئوی ایسنتاگرام تکنیکی است که به کاربران کمک می‌کند تا کسب و کار خود را به بهترین صورت در معرض دید مشتریان قرار دهند و نام و پیام تجاری خود را از طریق این شبکه اجتماعی تبلیغ می‌کنند.

چگونه اینستاگرام خود را بهینه سازی کنیم؟

7 نکته برای تقویت قابلیت مشاهده
نمایه خود را برای جستجو بهینه کنید.
زیرنویس های بهینه شده برای کلمات کلیدی را بنویسید.
هشتگ ها را به عنوان کلمات کلیدی در نظر بگیرید.
بیشترین استفاده را از متن Alt ببرید.
تشویق کردن
پاک کردن SEO کلاه سیاه.
ردیابی و بهینه سازی

آیا هشتگ ها به سئو کمک می‌کند؟

سوالی که مردم معمولاً می پرسند این است: آیا هشتگ ها به سئو کمک می کنند؟ پاسخ مثبت است زیرا هشتگ ها اساساً کلمات کلیدی هستند. آنها به شما کمک می کنند محتوای خود را طبقه بندی کنید و به کاربران شبکه های اجتماعی کمک می کنید تا آن را پیدا کنند.

نظرت در مورد این پست چی بود؟

4 / 5. 1

3 Comments

  • به نظر میرسه که اینستاگرام با خبرای جدیدی که از اینستاگرام هست این شبکه اجتماعی هم داره به سمت سئو حرکت میکنه. سئوی اینستاگرام هم میتونه خبر خوبی برای سئوکارایی که عاشق سوشال سیگنالن باشه.

  • چه جالب!! بنظرتون سئو اینستاگرام چقدر میتونه برای کسب و کارها مفید باشه؟ واقعا میتونه مثل سئوی وبسایت اینقدر مهم و حیاتی باشه؟

  • سلام در سئوی اینستاگرام استفاده از هشتگ ها تعداد مشخصی داره؟استفاده زیاد از هشتگ می تونه تاثیر بدی داشته باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *