رپورتاژ آگهی چیست؟

رپورتاژ آکهی چیست؟

رپورتاژ آکهی چیست؟


5
(1)

رپورتاژ آگهی (به فرانسوی Publireportage) از ترکیب دو کلمه رپورتاژ به معنی گزارش و آگهی به معنی نوعی از تبلیغات ساخته شده است؛ که به‌صورت مستقیم به اهداف و مزایای محصول اشاره نمی‌کند، بلکه تبلیغات را به صورت غیرمستقیم در قالب یک گزارش به‌ظاهر غیرتبلیغاتی ارائه می‌کند. اولین بار در سال 1945 اصطلاح رپورتاژ آگهی به‌عنوان یک مفهوم انتقادی وارد دایره لغات رسانه‌ها شد. رپورتاژ آگهی با استفاده از اعتبار یک رسانه تلاش می‌کند یک گزارش در خصوص شرایط خاصی ارائه کند و در این گزارش به‌صورت هدفمند به محصول یا شرکت موردنظر اشاره کند. در قوانین بین‌المللی تجارت از سال 1997 مصوب شد که رسانه‌ها در هنگام انجام تبلیغات موظف‌اند مخاطبین خود را آگاه کنند که در حال تماشای یک محتوای تبلیغاتی هستند. رپورتاژ آگهی یکی از بخش‌های بسیار مهم در سئو خارجی وب سایت است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

رپورتاژ آگهی
رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی

انجام انواع تبلیغات برای معرفی محصول و ترغیب مشتری به استفاده از محصول یا خدمت یک شرکت از دیرباز مورد توجه شرکت‌ها بوده است. با گذشت زمان انواع مختلفی از تبلیغات نوشتاری، تصویری و دیجیتال با توجه به نیاز زمانه گسترش یافته‌اند. یکی از انواع تبلیغات مرسوم بین شرکت‌های مختلف استفاده از رپورتاژ آگهی است.

رپورتاژ آگهی در تبلیغات

وابسته به این‌که رسانه موردنظر تصویری، شنیداری و یا خواندنی است رپورتاژ آگهی به روش‌های گوناگونی وارد برنامه‌های این رسانه‌ها می‌شود. رپورتاژ آگهی معمولا به‌عنوان یک گزارش و یا خبر به بیننده ارائه می‌گردد. معمولا عادت داریم که تبلیغات را به‌صورت مستقیم و در قالب‌هایی مشخص در روزنامه یا مجله مشاهده کنیم. اما در بسیاری از موارد یک شرکت با خرید یک صفحه از مجله به‌عنوان رپورتاژ ضمن بیان یک گزارش، داستان و یا مطلب آموزشی به محصول و خدمات خود اشاره می‌کند. در این روش خواننده با خواندن تجربه و داستان نقل‌شده و سپس نقش محصول یا خدمت بیان‌شده به این محصول اعتماد کرده و آن را به‌خاطر می‌سپارد. به‌عنوان مثالی از رپورتاژ آگهی در رسانه تصویری در سال‌های اخیر برنامه‌هایی در تلویزیون ایران در قالب مصاحبه با مخترعین اقدام به تبلیغ انواع داروهای رنگ مو یا برطرف‌کردن ریزش مو کرده‌اند. مخاطب هنگام تماشای برنامه متوجه تبلیغات نمی‌شود، بلکه به‌خاطر اعتمادش به رسانه موردنظر به‌طور ناخودآگاه احساس به محصول موردنظر اعتماد می‌کند.

مزایای رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی مزایای پرشماری دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. ایجاد بک‌لینک دائمی (در وب‌سایت‌ها)

2. تولید محتوای جذاب برای جذب مشتری

3. افزایش بازدید و بهبود رتبه وب‌سایت

4. استفاده از مزایای تبلیغات نامحسوس

5. استفاده از اعتبار رسانه‌ای دیگر برای اعتباربخشی به محصول خود

تأثیر رپورتاژ آگهی در سئو سایت

تبلیغات فقط منحصر به ارائه یک محصول یا خدمت نیستند. امروزه سایت‌ها و پایگاه‌های اینترنتی نقش بسیار مهمی در کسب‌وکارهای اینترنتی دارند. به همین دلیل مدیران همواره تلاش می‌کنند جایگاه سایت خود را فهرست گوگل بهبود ببخشند و بازدیدکنندگان بیشتری داشته باشند. یکی از روش‌های افزایش بازدید سایت و در نتیجه پیشرفت در زمینه سئو استفاده از بک‌لینک‌ها است. لینک‌هایی که افراد را به سایت شما هدایت کنند.

در گذشته سایت‌ها با قراردادن تعداد زیادی بک لینک یا حتی خریدوفروش لینک‌ها باعث افزایش بازدید می‌شدند اما طولی نکشید که گوگل متوجه این مسئله شد و دیگر اعتباری به سایت‌هایی که با بک لینک‌های تقلبی بازدید خود را افزایش می‌دادند، نمی‌دهد. در حال حاضر استفاده از بک لینک در رپورتاژ آگهی امری متداول است. رپورتاژ آگهی برای یک وب‌سایت معمولا در جهت افزایش بازدید است. در این روش یک مقاله یا یک خبر در یک وب‌سایت که موضوعی را مطرح می‌کند، بیان می‌شود و درون متن خود لینک‌هایی به سایر وب‌سایت‌ها می‌دهد. به این صورت میزان بازدید و کاربران سایت مقصد به‌سرعت افزایش پیدا می‌کند.

در این روش بک لینک‌ها از مقالات سایت گرفته می‌شوند که خوبی‌های زیادی دارد ازجمله دائمی بودن. درواقع زمانی که یک مقاله به سایت شما اشاره می‌کند برخلاف تبلیغات معمول که مدت زمان خاصی اعتبار دارند، مقاله موردنظر برای مدت زمان طولانی و حتی نامحدود در وب‌سایت میزبان باقی می‌ماند چراکه بخشی از محتوای این سایت است و نه تبلیغات.

نکاتی در مورد رپورتاژ آگهی
نکاتی در مورد رپورتاژ آگهی

برای تهیه یک رپورتاژ به چه نکاتی دقت کنیم

نوشتن و ساخت یک رپورتاژ آگهی مناسب احتیاج به تخصص و تجربه دارد. صرفا یک تولیدکننده محتوا نمی‌تواند رپورتاژ مناسبی برای تبلیغ یک محصول بنویسد. برای نوشتن یک رپورتاژ مناسب باید به نکاتی توجه کرد ازجمله:

 •  تبلیغات به هیچ عنوان نباید آشکار باشند. برای نوشتن یک رپورتاژ آگهی مناسب بهتر است گزارشی کلی نوشته شود و در بخش‌های معینی به تبلیغ سایت یا برند موردنظر بپردازیم به همین دلیل استفاده از نویسنده متخصص در این زمینه اهمیت دارد.
 •  از تیترهای جذاب استفاده کنید تا کاربران برای خواندن مطالب شما ترغیب شوند.
 •  رپورتاژ آگهی باید از دید مشتری باشد. هدف اصلی از نوشتن یک گزارش جلب نظر خواننده است و معرفی برند موردنظر در آخرین گام انجام می‌گیرد. در هنگام نوشتن یک رپورتاژ آگهی باید توجه کرد که به سؤالات و نکات موردنظر مشتری توجه شود و متن را بر اساس چیزی که مردم می‌خواهند بخوانند، تنظیم کنیم. به همین دلیل معمولا توصیه می‌شود از پرداختن بیش از حد به نکات فنی، استفاده از اصطلاحات تخصصی و کلیه مواردی که برای خواننده جذاب نیست صرف‌نظر شود.
 • در هنگام نوشتن توجه کنید که به بیش از سه محصول نپردازید. بلکه می‌توانید با قرار دادن چند رپورتاژ مختلف برای محصولات خود احتمال جذب بازدیدکننده جدید از وب‌سایت خود را افزایش دهید.
 • در هنگام نوشتن رپورتاژ آگهی اینترنتی هیچ‌گاه از کاربران به‌صراحت درخواست نکنید که روی لینکی کلیک کنند یا وارد سایت شما شوند، در عوض تلاش کنید با جذاب کردن محتوا کاربران را جذب کنید.
 • در رپورتاژ هم مانند یک مقاله یا خبر باید از المان‌های تصویری به ویژه عکس‌های جذاب و مرتبط با موضوع رپورتاژ و کسب و کار خودتان استفاده کنید.
 • یکی دیگر از نکاتی که هنگام تهیه رپورتاژ آگهی باید در نظر بگیرید این است که مطلب شما طولانی نشود. در واقع مخاطب در قالب یک رپورتاژ دنبال حل مشکل خود می‌گردد و حوصله ندارد یک مطلب طولانی بخواند.

• یک پیشنهاد این است که یک لینک خروجی به وب‌سایتی معتبر در زمینه کاری خود بدهید. برای مثال زمانی که در خصوص یک وب‌سایت آموزش برنامه‌نویسی می‌نویسید با لینک دادن به یک وب‌سایت مانند w3school از اعتبار وب‌سایت دیگر نیز استفاده می‌کنید و گوگل نیز حساسیت کمتری نسبت به لینک‌های شما خواهد داشت، چراکه مطلب شباهت کمتری به یک تبلیغات دارد و ترکیب لینک‌ها طبیعی‌تر به نظر می‌رسند.

نحوه نوشتن یک رپورتاژ جذاب

نوشتن رپورتاژ آگهی مناسب سه مرحله اساسی دارد که در ادامه به بررسی این سه مرحله می‌پردازیم.

مرحله اول: انتخاب مناسب‌ترین بستر برای انتشار آگهی

برای انتخاب مناسب‌ترین وب‌سایت برای انتشار آگهی خود باید مسائل مختلفی را مورد بررسی قرار داد ازجمله میزان ترافیک و بازدید. اگر آگهی خود را سایتی قرار دهید که بازدید کمی دارد نمی‌توانید انتظار داشته باشید بازدیدکنندگان زیادی به سمت وب‌سایت شما هدایت شوند. میزان اعتبار نیز مسئله مهم دیگری در زمان انتشار آگهی است. پیش از این گفته شد یکی از اهداف اصلی استفاده از رپورتاژ آگهی بهره‌گیری از اعتبار میزبان است. زمانی که شما یک گزارش، داستان یا خبر را با هدف تبلیغات در وب‌سایتی منتشر می‌کنید باید اطمینان داشته باشید که این وب‌سایت اعتبار مناسبی دارد و برای عموم قابل‌اعتماد است. هزینه و زمینه کاری و میزان ارتباط موضوعات وب‌سایت با زمینه کاری شما ازجمله دیگر مسائلی هستند که در زمان انتخاب بستر انتشار رپورتاژ آگهی خود باید به آن‌ها توجه کنید.

مرحله دوم: تولید محتوا

مهم‌ترین گام در زمینه تولید رپورتاژ آگهی نوشتن محتوای مناسب است. محتوا باید ساده، روان و بر اساس اصول سئو نوشته شود تا بیشترین میزان بازدید را داشته باشد. تمامی نکاتی که در قسمت قبل مطرح شد در هنگام تولید محتوای سئو باید رعایت شوند.

مرحله سوم: انتشار رپورتاژ آگهی

نظر گوگل دربارۀ رپورتاژ آگهی

برای درک بهتر دیدگاه گوگل نسبت به استفاده از رپورتاژ بهتر است دو مفهوم ابتدایی را یادآوری کنیم:

1. سئو کلاه سیاه: اصطلاح سئو کلاه سیاه به تکنیک‌هایی گفته می‌شود که هدف آن‌ها فریب دادن موتورهای جست‌وجو و بالابردن رتبه یک وب‌سایت با روش‌هایی است که گوگل آن‌ها را تأیید نمی‌کند.

2. لینک فالو و نوفالو: هنگامی که گوگل یک صفحه منتشرشده را بررسی می‌کند به لینک-های درون متن نیز مراجعه کرده و صفحاتی را که لینک‌ها به آن‌ها اشاره دارند مورد بررسی قرار می‌دهد. تمامی لینک‌ها به‌صورت پیشفرض در حالت فالو هستند اما در مواردی گوگل از صاحبان وب‌سایت‌ها می‌خواهد تا لینک‌ها را با قرار دادن تگ نوفالو مشخص کنند. در صورتی که لینکی به‌صورت نوفالو منتشر شود الگوریتم بررسی گوگل وارد آن لینک نمی-شود.

در حالت کلی گوگل خرید لینک را فعالیتی از دسته سئو کلاه سیاه می‌داند. در گذشته مرسوم بود که برخی افراد با ایجاد یک سایت و قراردادن تعداد زیادی لینک به‌صورت کاذب و غیرواقعی رتبه یک سایت را افزایش می‌دادند. پس از مدتی گوگل الگوریتم‌های خود را به‌صورت تنظیم کرد که این لینک‌ها را نادیده بگیرد.

اما در خصوص رپورتاژ آگهی، گوگل اعلام کرده که با رپورتاژ آگهی مشکلی ندارد اما به‌صورت هم‌زمان قوانین و مقرراتی برای رپورتاژ تعریف کرده است، که کار تولیدکنندگان محتوا را بسیار دشوار می‌کند.

پیش از این گفتیم گوگل با خرید لینک موافق نیست و معتقد است لینک باید به‌صورت طبیعی در متن قرار گیرد. بنابراین از صاحبان وب‌سایت می‌خواهد در صورتی که کاری در زمینه رپورتاژ انجام می‌دهند، اول، مشخص کنند که این متن تبلیغاتی است و مخاطب را گول نزنند. دوم، لینک‌ها را به‌صورت نوفالو در متن قرار دهند، و حتی تگ‌های جدیدی برای مشخص کردن یک لینک اسپانسرشده نیز معرفی کرده است. البته این قوانین معمولا توسط نویسندگان رعایت نمی‌شوند. چراکه هدف اجرای رپورتاژ آگهی تنها افزایش بازدید نیست بلکه مسائل سئو و افزایش رتبه نیز مورد توجه متقاضیان رپورتاژ آگهی است.

برای یادگیری بهتر مباحث سئو و همچنین یادگیری استراتژی‌های مربوط به نوشتن و انتشار رپورتاژ آگهی، پیشنهاد ما شرکت در دوره جامع سئو می‌باشد تا این مباحث را به صورت کاربردی اموزش ببینید.

برای شرکت در دوره سئو می‌توانید از طریق صفحع ارتباط‌ با من تماس حاصل فرمایید.

نظرت در مورد این پست چی بود؟

5 / 5. 1

6 Comments

 • اگه وب سایت برتر رو برای رپورتاژ رفتن معرفی میکردید خیلی خوب میشد. ممنون

 • سلام .ممنون از مطالب خوبتون.ببخشید چه تعداد ریپورتاژآگهی برای بالابردن سئو مناسبه؟و اینکه این ریپورتاژها باید به صورت همزمان گذاشته بشه یا در بازه زمانی متفاوت؟

  • سلام مریم جان، تعداد ریپورتاژ آگهی های سایت با توجه به مرحله سئو سایت و استراتژی سایت می‌تونه متفاوت باشه و نمی‌شه تعدادی براش بدون بررسی مشخص کرد
   و اینکه با چه ترتیبی منتشر بشن هم به استراتژی لینک سازی شما ربط داره و می‌تونه متفاوت باشه.

 • ممنون بابت مقاله خوبتون. فقط یک سوال برای سایتی که از صفر شروع شده چه موقعی باید کار رپورتاژ رو شروع کنیم؟ یا حتی اگه سایتی ترافیک و جایگاه خوبی داشته باشه بازم نیاز به رپورتاژ داره؟

 • […] ریپورتاژ آگهی در سئو ‌خارجی وبسایت به شکلی از آگهی گفته می‌شود که در قالب گزارش ارائه شود. یعنی، مخاطبان رسانه‌ای تصور کنند که یک گزارش بی‌طرفه به آن‌ها ارائه می‌شود، در حالی که آنچه آن‌ها می‌بینند، می‌شنوند و می‌خوانند، در واقع تلاشی سازمان یافته برای تقویت جنبه‌های ذهنی یک محصول یا خدمت در ذهن آن‌ها است. ریپورتاژ آگهی زیر مجموعه بک لینک سازی در سئو‌ خارجی وبسایت است. […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *