بردکرامب چیست؟

آیا تا به حال داستان هانسل و گرتل را شنیده‌اید؟ زمانی که آنها به جنگل رفتند، هانسل تکه‌های نان را روی زمین می‌انداخت تا در صورت گم‌شدن بتوانند راه خانه را پیدا کنند. بردکرامب یا همان تکه‌های نان نیز سرانجام الگویی برای نشان‌دادن مسیر راهنما به کاربر شد که این روزها در وب‌سایت‌ها بسیار کاربرد دارند و از لحاظ سئو نیز بسیار حائز اهمیت هستند. این راهنما در واقع یکی از روش‌های سئو تکنیکال و یک مسیر نوشتاری کوچک است که اغلب در بالای صفحه قرار داده می‌شود تا صفحه‌‌ای که کاربر در آن قرار دارد را به او نشان دهد. همچنین هر مرحله از آن قابل کلیک هست و میتوان با کلیک‌کردن تا صفحه اصلی بازگشت. استفاده از برد کرامب به گوگل و کاربران کمک می‌کند تا سایت شما را به راحتی پیمایش کنند و همینطور در نتایج جست‌و‌جو، به کاربران درک کاملی از محل قرارگیری درسایت شما می‌دهد.

بردکرامب چیست؟
بردکرامب چیست؟

چه زمانی باید از بردکرامب استفاده کنیم؟

استفاده از بردکرامب در وب‌سایت‌هایی که ساختار سلسله مراتب مشخصی ندارند یا دارای ساختار خطی هستند که بیش از دو سطح صفحه ندارد و صفحات آن به یکدیگر مرتبط نیستند، پیشنهاد نمی‌شود.
برد کرامب برای سایت‌هایی که دارای ساختار پیچیده، سطوح مختلف سلسله مراتبی و دارای طیف گسترده‌ای از صفحات و دسته‌ها هستند بسیار مفید است. برای مثال وبلاگ‌هایی که مقالات را به دسته‌ها و زیرمجموعه‌ها تقسیم می‌کنند، وب‌سایت‌های فروشگاهی که دارای ویژگی‌های متنوع برای محصول خود هستند، سایت‌های خبری و تقریباً هر سایتی که دارای سلسله مراتب سه سطح یا بیشتر هستند استفاده از بردکرامب، تاثیر بسزایی در ماندن کاربر در سایت شما و بهبود سئو خواهد داشت.

انوع بردکرامب

  • بردکرامب مبتنی بر سلسله مراتب
  • بردکرامب مبتنی بر ویژگی
  • بردکرامب مبتنی بر تاریخچه

بردکرامب مبتنی بر سلسله مراتب

این بردکرامب رایج‌ترین نوع بردکرامب است و به شما نشان می‌دهد که در کجای یک ساختار سایت قرار دارید و چند مرحله برای بازگشت به صفحه اصلی وجود دارد. این مسیر همیشه با دسته سطح بالا شروع می‌شود و کاربر را به سمت دسته‌های پایین ساختار وب‌سایت راهنمایی می‌کند.
صفحه اصلی >سئو> سئو تکنیکال > بردکرامب

بردکرامب مبتنی بر ویژگی

این بردکرامب در سایت‌های فروشگاهی رایج است و از ویژگی‌های محصول تشکیل شده است.
صفحه اصلی>لوازم التحریر>خودکار نوع 1>خودکار رنگی>صورتی

بردکرامب مبتنی بر تاریخچه

این بردکرامب مانند تاریخچه مرورگر، صفحه‌هایی که کاربر بازدید کرده است را به او نشان می‌دهد و از طریق آن می‌توان به صفحه‌های قبلی مشاهده شده رفت.
به عنوان مثال اگر در جست‌و‌جوی مطالب سئو هستید و سه عنوان مختلف آن را مطالعه کرده‌اید. برد کرامب به شکل زیر به شما نمایش داده می‌شود:
صفحه اصلی>مقاله سئو 1 > مقاله سئو 2 >صفحه فعلی
چنین بردکرامبی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا دکمه بازگشت مرورگر به راحتی همان کار را انجام می‌دهد. اما معمولا این بردکرامب با سایر برد کرامب‌ها ترکیب می‌شود تا کاربران بتوانند به راحتی به صفحات قبل بازگردند.

کاربرد بردکرامب

کاربردبردکرامب
بردکرامب چه کاربردی دارد؟

کاهش Bounce Rate

همه چیز بستگی به جست‌و‌جوی کاربر دارد. این بدان معناست که هر قسمت از صفحات وب‌سایت شما می‌تواند یک نقطه برای ورود کاربر باشد. اگر صفحه انتخاب شده نیاز کاربر را برآورده نکرد، باید راهی برای راهنمایی بازدیدکنندگان به سایر قسمت‌‌های وب‌سایت خود پیدا کنید تا کاربر از سایت شما خارج نشود. بردکرامب ،کاربران شما را ترغیب می‌کند تا وب‌سایت شما را بیشتر جست‌وجو کنند، صفحات و ویژگی‌های جدید را کشف کنند و اطمینان حاصل می‌کند که کاربران شما در صورت پیدا نکردن آنچه که به دنبال آن بودند، می‌توانند به راحتی به صفحه قبلی بازگردند. به همین دلیل، بردکرامب میتواند Bounce Rate را کاهش دهد زیرا شما به بازدیدکنندگان یک روش جایگزین برای پیمایش سایت خود ارائه می‌دهید و باعث افزایش بازدید و ماندن کاربر در سایت خود می‌شوید.

بهبود رتبه

بردکرامب باعث خوشحالی گوگل می‌شود زیرا گوگل از آن برای دسته‌بندی مطالب استفاده می‌کند. در سال 2018 گوگل بردکرامب را به صفحه نتایج اضافه کرد و اهمیت استفاده از آنها را بیش از هر زمان دیگری افزایش داد. بردکرامب در صفحه نتایج گوگل به کاربر نیز کمک می‌کند تا متوجه شود که آن صفحه در کجای سایت شما قرار دارد که از نظر سئو باعث افزایش کلیک می‌شود. همچنین به دلیل کوچک و ساده بودنش باعث می‌شود حتی از طریق دستگاه‌های تلفن‌همراه نیز به راحتی قابل مشاهده باشد.

بهبود UX یا تجربه کاربری

بردکرامب مخصوصاً برای کاربرانی که از صفحه نتایج گوگل آمده‌اند بسیار مفید است زیرا نمی‌دانند ساختار وب‌سایت شما چیست و از گم‌شدن متنفرند. هنگام مواجهه با مکان جدید، افراد اغلب در جستجوی اشیای آشنا یا علامت‌های برجسته به اطراف نگاه می‌کنند و این در مورد وب‌سایت‌ها نیز صدق می‌کند. شما باید بازدیدکنندگان را راضی نگه دارید. این راهنما می‌تواند به تجربه کاربری وب‌سایت شما کمک کند، زیرا راهی برای خروج یا جست‌وجو به کاربران نشان می‌دهد. بردکرامب پیمایش در وب‌سایت را برای کاربران آسان و آنها را به بازدید صفحات بیشتری از وب‌سایت شما ترغیب می‌کند. کاربران همیشه می‌دانند که کجا هستند و می‌توانند به صفحه قبلی برگردند یا به دسته دیگری بروند و همچنین یک راه خوب برای کمک به کاربران است که به راحتی آنچه را که به دنبال آن هستند را پیدا کنند.

تاکید بر کلمات کلیدی

بردکرامب توانایی اشاره کردن به کلمات کلیدی در یک صفحه وب خاص را دارد و اجازه می‌دهد تا موتورهای جست‌وجو بینش بهتری در روابط بین همه صفحات وب‌سایت شما داشته باشند. اگر از بردکرامب در یک سلسله مراتب درست استفاده کنید، شاهد پیشرفت در سئو سایت خود خواهید بود و این باعث بهبود سئو صفحات دسته شما و همچنین بهبود سئو داخلی شما می‌شود.

بهبود لینک داخلی

بردکرامب این امکان را به شما می‌دهد که لینک‌سازی داخلی خود را گسترش دهید. کلمه‌های موجود در بردکرامب باید به صفحات مختلف سایت شما پیوند داده شوند که با استفاده از این ساختار یک لینک‌سازی زنجیره‌ای در سایت شما ایجاد می‌شود و همینطور باعث بهبود رتبه شما و جست‌وجوی راحت‌تر کاربران در صفحات وب‌سایت شما می‌شود.

نحوه بهینه‌سازی بردکرامب
نحوه بهینه‌سازی بردکرامب

نحوه بهینه سازی بردکرامب

1.صفحه جاری که کاربر در آن قرار دارد نباید در بردکرامب لینک داده شود، بلکه فقط به عنوان محل فرود نهایی ذکر شده باشد.
2.بهتر است از فلش‌ها یا نشانگر > برای جدا کردن لینک‌ها استفاده کنید، زیرا استفاده از عناصر دیگر (مانند خط عمودی و یا خط تیره ) می‌تواند باعث ایجاد سردرگمی در کاربران شود.
3. بردکرامب همیشه باید در بالای صفحه، بالای عنوان و محتوای H1 قرار بگیرد و همینطور از ایجاد لینک‌های تکراری به منوی اصلی خودداری کنید.
4. بهتر است از اصطلاحات کوتاه استفاده شود و استفاده کلمه کلیدی در آن برای سئو سایت مفیدتر است.
5.قبل از فعال کردن بردکرامب schema را به کدهای وب‌سایت خود اضافه کنید. schema یک سری واژگان معنایی هستند که به کدهای HTML اضافه می‌شوند و به گوگل کمک می‌کند تا محتوای شما را بفهمد و به ویژه به موتور جست‌وجو می‌گوید که لیست لینک‌های بالای صفحه شما همان بردکرامب است.
6.اندازه متن بردکرامب باید کمی کوچکتر از اندازه محتوا باشد اما نباید انقدر کوچک باشد که در تلفن‌همراه کلیک‌کردن روی آن سخت باشد.
7.نباید منو را به دلیل استفاده از بردکرامب به طور کامل حذف کرد. بردکرامب به عنوان یک مکمل عمل می‌کند و نه به عنوان جایگزین منو.

نحوه اضافه کردن بردکرامب به وردپرس

روش‌های مختلفی برای اضافه‌کردن بردکرامب به وب‌سایت شما وجود دارد. اما یکی از بهترین افزونه‌ها برای اضافه کردن بردکرامب، افزونه yoast است زیرا روشی آسان برای افزودن بردکرامب به سایت وردپرس شما ارائه می‌د‌هد. این افزونه تمام موارد مورد نیاز و مهم را به سایت شما اضافه و آن را برای گوگل بهینه‌سازی می‌کند.
برای اضافه‌کردن بردکرامب ابتدا کد زیر را در جایی که می‌خواهید بردکرامب نمایش داده شود به قالب خود اضافه کنید. این کد را اغلب می‌توان در داخل فایل‌های single.php یا page.php ، درست بالای عنوان صفحه قرار داد. در بعضی از قالب‌ها باید این کد را در انتهای فایل header.php اضافه کرد.

<?php

if ( function_exists(‘yoast_breadcrumb’) )

{

  yoast_breadcrumb( ‘</p><p id=”breadcrumbs”>’,'</p><p>’ );

}

?>

پس از افزودن این کد باید وارد افزونه شده و روی قسمت “ظاهر جست‌وجو” شد و روی مسیر راهنما کلیک، آن را فعال نمایید و تغییرات مورد نیاز خود را انجام دهید.

با وجود استفاده از تکه‌های نان، هانسل و گرتل باز هم در جنگل گم شدند. اجازه ندهید این اتفاق برای کاربران شما نیز بیفتد! بردکرامب راهی آسان برای درک کاربران در پیمایش و جست‌وجو سایت شما فراهم می‌کند و آنها بلافاصله نحوه ساختار سایت شما را متوجه خواهند شد. بنابراین اگر از بردکرامب به درستی استفاده کنید، نتیجه خوبی برای سئوی سایت شما خواهد داشت.

برای شرکت در دوره سئو و یادگیری کاملا کاربردی مباحث سئو ، می‌توانید از طریق صفحه ارتباط با من ، با ما تماس بگیرید.

آیا از بردکرامب در وب‌سایت خود استفاده کرده‌اید؟ تجربه و سوالات خود را در بخش دیدگاه، با ما به اشتراک بگذارید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *