همه چیز در مورد ایمیل مارکتینگ

0
(0)

ایمیل مارکتینگ چیست؟ چه مزایایی دارد؟ چگونه باید یک کمپین بازاریابی ایمیل ایجاد کرد؟ ایمیل مارکتینگ یکی از روش‌های دیجیتال مارکتینگ است که بسیار کم‌هزینه و تاثیرگذار است. در این مقاله به صورت کامل ایمیل مارکتینگ آموزش داده شده است. اگر اطلاعات کمی از این روش بازاریابی دیجیتال دارید و یا می‌خواهید از آن در کسب‌وکار خود استفاده کنید اما نمی‌دانید چگونه باید یک کمپین ایمیل ایجاد کرد، این مقاله را از دست ندهید.

ایمیل مارکتینگ چیست
ایمیل مارکتینگ چیست

ایمیل مارکتینگ چیست؟

بازاریابی ایمیل یعنی ارسال ایمیل به کاربرانی که ایمیل خود را در اختیار شما گذاشته‌اند. این بازاریابی یکی از ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ است. از این روش می‌توان برای اطلاع‌رسانی، فروش، خبرنامه و برندسازی استفاده کرد. بازاریابی از طریق ایمیل یکی از بهترین راه‌ها برای دستیابی به مخاطبان است که می‌تواند به فروش منجر شود.

چرا بازاریابی ایمیل مهم است؟

• اکثر سرویس‌های ارائه‌کننده بازاریابی ایمیل، توانایی بررسی آنچه پس از انجام یک کمپین تبلیغاتی ایمیل اتفاق می‌افتد را دارند. یعنی شما می‌توانید میزان نرخ تبدیل یا Conversion، نرخ تحویل ایمیل، بانس‌ریت و … بررسی کنید. با این کار می‌توانید درک بهتری از نحوه کار تبلیغات ایمیل خود داشته باشید، تا ایمیل خود را مطابق با کاربران خود اصلاح و کاربران بیش‌تری جذب کنید.
• به عنوان یک بازاریاب، همیشه مهم است که ارتباط با مخاطبان خود را بهبود ببخشید. وقتی مخاطبان احساس کنند که شما به آن‌ها اهمیت می‌دهید و آن‌ها را از خبرهای مهم وب‌سایت و کسب‌وکار باخبر می‌کنید، شما را هیچ‌گاه از یاد نخواهند برد.
• بازاریابی از طریق ایمیل دسترسی به مخاطبان را برای شما بسیار آسان می‌کند. افراد شاغل به طور مداوم ایمیل‌های خود را چک می‌کنند و شما به راحتی می‌توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.

مزایای ایمیل مارکتینگ

بسیاری از افراد فکر می‌کنند ایمیل مارکتینگ دیگر تاثیر چندانی ندارد و افراد به ایمیل خود توجه نمی‌کنند. در صورتی که بسیاری افراد به ایمیل خود اهمیت می‌دهند و آن را هر روز چک می‌کنند. در نتیجه ایمیل مارکتینگ هنوز هم به عنوان یک روش مقرون‌به‌صرفه برای آگاه‌کردن مخاطب است. در ادامه برخی از مزایای آن را بررسی می‌کنیم:

افزایش نرخ تبدیل

شما می‌توانید برای مشتریان خود، ایمیل تبلیغاتی بفرستید تا آن‌ها را تشویق به خرید محصولات خود کنید. از طریق ایمیل می‌توانید کاربر را از تخفیف‌ها، مسابقات، جشنواره‌های کسب‌وکار باخبر سازید.

شخصی سازی محتوای ایمیل

با استفاده از ایمیل مارکتینگ می‌توانید کمپین‌های خود را شخصی‌سازی کرده و محتوای هدفمندی ایجاد کنید. شخصی‌سازی می‌تواند به اندازه درج نام مخاطب در ایمیل باشد. در واقع، ایمیل‌هایی که نام مخاطب را در خط موضوع خود قرار می‌دهند، از میزان کلیک بالاتری نسبت به ایمیل‌های که فاقد نام کاربر هستند، برخوردارند. از طرف دیگر، شما همچنین می‌توانید بر اساس تقسیم‌بندی مخاطبان خود، محتوای اختصاصی ایجاد کنید تا ایمیل‌های صحیحی را برای مشتریان مناسب ارسال کنید. یکی از مزایای اصلی بازاریابی از طریق ایمیل این است که محتوای شما می‌تواند کاملاً متناسب با نیاز مخاطب شما باشد. برای داشتن یک استراتژی بازاریابی موفق، باید ایمیل مناسب را در زمان مناسب برای افراد مناسب ارسال کنید. آنجاست که تقسیم‌بندی کاربران و شخصی‌سازی محتوای ایمیل متناسب با آنان می‌تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

برگزاری نظرسنجی و جمع‌آوری بازخورد از مشتری

اگر می‌خواهید کاربران خود را از دست ندهید، نباید آنان را رها کنید! تعامل‌داشتن به شما در حفظ و نگهدای مخاطب بسیار کمک می‌کند. بازاریابی از طریق ایمیل می‌تواند در انجام این کار به شما کمک کند. به عنوان مثال‌، می‌توانید نظرسنجی رضایت مشتری از محصول یا خدمات خود را برای دریافت بازخورد مشتری از طریق ایمیل برای آن‌ها ارسال کنید. در حقیقت این کار، یکی از بهترین روش‌ها برای فهمیدن نظر کاربر درباره محصول، وب‌سایت و … است. شما از طریق آن می‌توانید تجربه‌کاری خود را بهبود دهید.

افزایش ترافیک سایت

با استفاده از ایمیل مارکتینگ می‌توانید ترافیک سایت را افزایش دهید و سئو خود را بهبود بخشید. برای مثال زمانی که شما یک محتوای عالی در سایت خود قرار می‌دهید، با استفاده از ایمیل کاربران خود را از آن مطلع سازید. اما دقت داشته باشید، هنگامی که در حال ایجاد ایمیلی هستید که دارای لینک به محتوای شماست، باید حاوی CTA باشد تا خوانندگان وارد سایت شوند.

ایجاد کمپین‌های ارزان در عین حال سودآور

در حالی که کمپین‌های سنتی مانند چاپ مستقیم یا چاپی می‌توانند هزینه‌بر باشند، تبلیغات بازاریابی از طریق ایمیل مقرون به صرفه‌تر است. به عنوان مثال، هیچ هزینه‌ای برای عکس‌برداری، چاپ ایمیل و ارسال آن پرداخت نخواهید کرد. تمام آنچه شما نیاز دارید یک نویسنده و گرافیست است تا ایمیل شما را طراحی کند و محتوای آن را بنویسد.

انواع بازاریابی ایمیل
انواع بازاریابی ایمیل

انواع بازاریابی ایمیل

آشنایی با انواع ایمیل مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین نوع ایمیل را برای کمپین خود استفاده کنید و نتیجه خوبی بگیرید. در ادامه انواع ایمیل را با هم بررسی می‌کنیم.

ایمیل‌های خوش‌آمدگویی

ایمیل‌های خوشامدگویی برای تشکر از افرادی است که در سایت شما ثبت‌نام کرده و یا ایمیل خود را در اختیار شما گذاشته‌اند. این ایمیل می‌تواند شامل اطلاعات کوتاهی در مورد امکانات و ویژگی‌های وب‌سایت باشد. با استفاده از ایمیل خوش‌آمدگویی، کاربر نحوه استفاده از سایت و برند شما را به خاطر می‌سپارد.

خبرنامه

خبرنامه‌ها شامل محصولات جدید و ویژه، آخرین مطالب وب‌سایت است. این نوع ایمیل مارکتینگ فقط برای افرادی است که ایمیل خود را در اختیار شما گذاشته‌اند. در انتهای این ایمیل‌ها یک CTA برای هدایت کاربر به صفحات محصول و وبلاگ شما قرار دارد.

ایمیل‌های اختصاصی
گاهی ممکن است بخواهید برای گروه خاصی از افراد ایمیل اختصاصی ارسال کنید. برای مثال، کسانی در دوره‌ای که در سایت شما وجود دارد، ثبت نام کرده و شما می‌خواهید یک ایمیل برای ثبت‌ نام‌کنندگان ارسال کنید و آنان را از آپدیت دوره آگاه سازید.

ایمیل‌های تایید

ایمیل‌های تایید بعد از انجام یک کار برای کاربر فرستاده می‌شود. برای مثال بعد از خرید یک محصول، ایمیلی با محتوای سفارش شما تایید و در حال آماده‌شدن است برای او فرستاده می‌شود. این ایمیل خیال مخاطبان را راحت می‌کند که سفارششان با موفقیت ثبت شده‌است.

استراتژی ایمیل مارکتینگ

هر یک از مشتریان شما هر روز تعداد زیادی ایمیل دریافت می‌کنند. این بدان معناست که اگر برای تهیه یک استراتژی وقت نگذارید ایمیل‌های شما در صندوق های ورودی شلوغ گم می‌شوند یا بدتر از آن، به عنوان اسپم شناخته می‌شوند. برای تهیه استراتژی کمپین ایمیل مارکتینگ مراحل زیر را طی کنید:

تعریف مخاطبان و اهداف

یک ایمیل موثر یک ایمیل مرتبط است. در مرحله اول باید اهداف و مخاطبان خود را مشخص کنید. چرا می‌خواهید یک کمیپن بازاریابی ایمیل راه‌اندازی کنید؟ برندسازی، آگاهی از رویدادهای مهم مانند مسابقه، تخفیف محصول و …. نمونه‌هایی از اهداف برای ایجاد ایمیل است. سپس باید مخاطب هدف خود را تعیین و سپس ایمیلی متناسب با سلیقه و نیازهای آنان طراحی کنید.

تهیه لیست ایمیل

شما برای ارسال ایمیل به افراد نیاز دارید، درست است؟ لیست ایمیل، گروهی از کاربران است که به شما اجازه ارسال ایمیل داده‌اند. روش‌های متنوعی برای ایجاد لیست ایمیل وجود دارد که در ادامه به آن اشاره شده است. ساخت لیست ایمیل ممکن است مدتی طول بکشد در نتیجه ناامید نشوید!

انتخاب نوع کمپین

کمپین‌های ایمیل متفاوت است و تلاش برای تصمیم‌گیری بین آن‌ها می تواند اندکی سخت باشد. آیا شما یک خبرنامه هفتگی ارسال می‌کنید؟ آیا باید اطلاعیه‌های محصول جدید را ارسال کنید؟ با توجه به اهداف خود تصمیم بگیرید کدام نوع کمپین برای شما بهتر است.

ایجاد یک تقویم زمان‌بندی

در انتها باید تصمیم بگیرید که هر چند وقت یک بار قصد دارید برای کاربران خود ایمیل ارسال کنید. سعی کنید بر اساس مخاطب و پرسونای مخاطب کسب‌وکار خود زمان مناسبی در نظر بگیرید. ارسال ایمیل در زمانی که کاربر آن را نمی‌بیند، بیهوده است! زیرا بین ایمیل‌های او گم شده و احتمال دیدن آن کم می‌شود.

بهترین سرویس‌های ایمیل مارکتینگ

سرویس‎های ایمیل مختلفی وجود دارد که معروف‌ترین آنان میل چیمپ (Mailchimp)، میلرلایت (Mailerlite)، سندر(Sender) و سند این بلو (Sendinblue)است. هرکدام از این سرویس‌ها دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند. متاسفانه به دلیل تحریم، استفاده از این سرویس‌ها بسیار سخت است. اما شما می‌توانید از سرویس‌های ایمیل ایرانی مانند نجوا و یکتانت استفاده کنید.

آموزش ایمیل مارکتینگ
آموزش ایمیل مارکتینگ

آموزش ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ بسیار گسترده است و آموزش کامل در این مقاله ممکن نیست. اما به طور خلاصه ساخت کمپین ایمیل دارای مراحل زیر است:

ایجاد استراتژی

یک استراتژی مناسب به شما کمک می‌کند تا نتیجه ای که مدنظرتان است بگیرید و سرمایه خود را هدر ندهید. با استفاده از استراتژی می‌توانید ایمیل‌هایی برای کاربران خود بفرستید که واقعا برای آنان جالب است و آن را می‌خوانند.

ایجاد لیست ایمیل

برای ارسال ایمیل نیاز به یک لیست ایمیل از مخاطبان خود دارید. برای ایجاد لیست ایمیل می‌توانید در زیر مطالب وبلاگ‌ وب‌سایت از کاربر بخواهید ایمیل خود را وارد کند تا مطالب جدید وبلاگ به او خبر داده شود. و یا یک پاپ‌آپ برای صفحات سایت خود درست کنید. اگر کاربر مدتی در صفحه وب‌سایت ماند، و یا قسمتی از صفحه را اسکرول کرد، میتوانید یک پاپ‌آپ به او نشان دهید. یک پاپ‌آب جذاب می‌تواند به شما در دریافت ایمیل کمک کند.

انتخاب سرویس ایمیل

سرویس‌های ایمیلی فراوانی وجود دارد. اما قابلیت‌ آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. برای انتخاب سرویس ایمیل خود، سوالات زیر به شما کمک می‌کند:
• هر چند وقت یکبار می‌خواهم برای مخاطبانم ایمیل ارسال کنم؟
• آیا از سرویس ایمیل مورد نظر می‌توان برای تجزیه‌و‌تحلیل کمپین استفاده کرد؟
• چقدر می‌توانم برای یک سرویس بازاریابی ایمیل هزینه کنم؟

طراحی ایمیل

طراحی ایمیل یکی از مهم‌ترین مراحل است. در این مرحله باید ایمیل جذاب برای کاربر خود طراحی کنید. اگر قصد استفاده از عکس در ایمیل دارید، از عکس‌هایی زیبا و بهینه‌شده استفاده کنید. همچنین حتما در انتهای محتوای ایمیل یک CTA برای هدایت کاربر به صفحه موردنظر قرار دهید.دقت داشته باشید که بسیاری از کاربران ایمیل خود را در گوشی‌ موبایل خود مشاهده می‌کنند. پس ایمیل را حتما برای تمام اندازه‌ی صفحه‌ها بهینه‌سازی کنید. همچنین در ایمیل خود از لحن دوستانه استفاده کنید. استفاده از نام کاربر در ایمیل باعث جلب توجه او می‌شود.

ارسال ایمیل

پس از طراحی ایمیل، نوبت به ارسال آن می‌رسد. با استفاده از سرویس ایمیلی که انتخاب کردید می‌توانید برای مخاطبان خود ایمیل بفرستید. یکی از روش‌های ارسال ایمیل، ارسال خودکار است. در این روش با توجه به اقدام خاصی که کاربر انجام داده، ایمیلی برای او فرستاده می‌شود. برای مثال بعد از ثبت سفارش و یا ثبت‌نام در سایت، ایمیلی برای او ارسال می‌شود. در این روش کاربر در فواصل زمانی مشخص ایمیل دریافت می‌کند. روش دیگر ارسال ایمیل با توجه به کمپین بازاریابی شما است که یک بار برای کاربر ایمیل می‌فرستید و او را از رویداد مهمی مانند مسابقه، جشنواره و … باخبر می‌کنید. توجه داشته باشید برای فرستادن ایمیل، حتما زمان مناسبی در نظر بگیرید. اگر در زمان مناسبی ایمیل برای کاربر فرستاده نشود، ممکن است آن را نبیند و تمام زحمات شما به هدر می‌رود!

تجزیه و تحلیل داده‌ها

با تجزیه‌و‌تحلیل بازاریابی ایمیل خود، شما قادر خواهید بود، ایمیل خود را بهبود دهید و ایمیلی متناسب با نیاز کاربر ایجاد کنید. در این‌جا بهترین روش برای بررسی کمپین شما آورده شده‌است:
تستA/B
تست A/B  یا تست تقسیم‌، روشی است که می‌تواند با تجزیه‌و‌تحلیل نتایج ایمیل A و ایمیل B ، ببینید چه نوع ایمیلی بهترین عملکرد و نتیجه را دارد. در این آزمون دو ایمیل که فقط یک تفاوت باهم دارند را باید باهم بررسی کنید. مثلا یک ایمیل حاوی عکس باشد و دیگری خیر. سپس آن‌ها را برای مخاطبان خود بفرستید. در نهایت نتایج آن را تجزیه‌و‌تحلیل کنید. این آزمون به شما کمک می‌کند تا مخاطبان خود را بهتر بشناسید و ایمیلی مطابق با سلیقه آن‌ها ایجاد کنید.

تعیین شاخص کلیدی عملکرد

شاخص کلیدی عملکرد یا KPI مشخص می‌کند که یک سازمان چه‌قدر به اهداف خود رسیده ‌است. نرخ کلیک(CTR) ،نرخ بازکردن ایمیل(Open Rate) و نرخ گزارش تحویل از مهم‌ترین شاخص های کلیدی کمپین ایمیل مارکتینگ هستند.

کلام آخر

با استفاده از ایمیل مارکتینگ به راحتی می‌توانید مخاطب را از کسب‌وکار خود باخبر سازید. در این مقاله تمام مطالب مورد نیاز بازاریابی ایمیل برای شما توضیح داده شد. حالا می‌توانید به راحتی با توجه به کار خود یک کمپین ایمیل مارکتینگ ایجاد و از نتایج آن لذت ببرید. فراموش نکنید میزان موفقیت در این روش دیجیتال مارکتینگ تنها به مهارت شما در شناخت مخاطب و ساخت ایمیل‌های جذاب بستگی دارد.
آیا شما تجربه راه‌اندازی یک کمپین ایمیل مارکتینگ داشته‌اید؟ خوشحال می‌شویم تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

برای یادگیری ایمیل مارکتینگ و سایر فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال می‌توانید در دوره دیجیتال مارکتینگ شرکت کنید. برای شرکت در این دوره با ما تماس بگیرید.

نظرت در مورد این پست چی بود؟

0 / 5. 0

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *