انکرتکست چیست و چرا در سئو مهم است؟

کلمه Anchor به معنی لنگر کشتی و Text به معنی متن است. اما نکته جالب و قابل توجه اینجاست که Anchor به معنی معرفی یا پرزنت کردن هم هست و در لینک‌سازی خارجی و داخلی کاربرد دارد. انکرتکست‌ها (anchor text) همان کلمات، کاراکتر یا عباراتی هستند که به یک سایت دیگر لینک می‌شوند و در مورد صفحه ای که به آن لینک داده شده، توضیح مختصر به کاربران و موتورهای جستجو می دهد .کاربر می‌تواند روی آن‌ها کلیک کند و وارد سایت مورد نظر شود. در مفهومی ساده‌تر انکر تکست یک متن قابل کلیک است و معمولا آبی رنگ می‌باشد که صفحات را به یکدیگر متصل می‌کند. 

انکرتکست در سئو
استفاده از انکرتکست در سئو

انکر تکست چیست؟

انکرتکست می‌تواند به صفحه‌‌ی دیگری از سایت شما (لینک داخلی) یا صفحه‌ای در سایت دیگر (لینک خارجی) اشاره کند. درهر دو صورت، با استفاده از انکرتکست معنی‌دار، به موتورهای جستجو و کاربران کمک می‌کنید که هدف کلی سایت را متوجه شوند.​ انکرتکست یکی از پارامترهایی است که باعث می‌شود وضعیت سئویی صفحات شما بهبود یابد و مخاطبین توسط همین انکرتکست‌ها به اطلاعاتی که می‌خواهند به طور کامل و دقیق دسترسی پیدا کنند، پس انکرتکست درست و مناسب تاثیر بسزایی در سئو سایت شما خواهد داشت. به خاطر داشته باشید که استفاده‌ی زیاد از انکر تکست‌ها در مقالات، منجر به آسیب‌رسیدن به وب‌سایت شما خواهد شد و نتیجه‌ای معکوس را برای شما به‌دنبال خواهد داشت.

انواع انکسرتکست

انکرتکست عمومی یا Generic Anchors

مطمئنا تا به‌حال با عبارت‌های “ادامه مطلب” و “بیشتر بخوانید” مواجه شده‌اید؛ به این نوع لینک‌ها، انکرتکست عمومی می‌گویند. البته استفاده از آن‌ها در گذشته رواج بیشتری داشت زیرا درحال حاضر با تغییر قوانین گوگل، این احتمال وجود دارد استفاده از این لینک‌ها، به سئوی سایت شما آسیب وارد کند.

انکرتکست نام تجاری یا Branded Anchors

در این روش، شما به برند و وب‌سایت خودتان لینک‌دهی خواهید کرد و می‌توانید کاربران را به قسمت‌هایی که می‌خواهید، هدایت کنید. توجه داشته‌ باشید که در این نوع انکرتکست، ترجیح بر این است که نام برند شما با کلمات کلیدی تحت نظرتان تطابق نداشته باشد؛ در غیر این صورت، امکان آسیب به سئوی سایت شما وجود خواهد داشت. مانند: ندا خالقی

انکرتکست عریان یا Naked Link Anchors

در انکرتکست عریان، اثری از کلمات کلیدی مشاهده نمی‌شود؛ و آدرس سایت به طور مستقیم در جایگاه لینک، استفاده می‌شود مانند https://venda-agency.com/
به این روش، URL Anchor Text نیز گفته می‌شود.

انکرتکست کلمه کلیدی + نام تجاری یا Brand + keyword Anchors

همانطور که واضح است، این روش مبتنی بر استفاده از کلمه کلیدی و نام تجاری وب‌سایت شما در متن لینک است که از رایج‌ترین انکرتکست‌ها به شمار می‌رود.
مانند: دوره سئو ندا خالقی = دوره سئو + ندا خالقی

انکرتکست تصویر یا Image Anchors

در انکرتکست تصویر، لینک‌دهی بجای متن به تصویر مرتبط خواهد شد. در این روش Alt Tag تصویر، انکرتکست حساب می‌شود. لازم به ذکر است که این عمل موجب می‌شود روند لینک‌سازی سایت شما، بیشتر مورد توجه گوگل قرارگیرد. توجه داشته باشید که در هنگام لینک‌دهی به تصاویر، متن جایگزین یا Alternate Text آن را با دقت بیشتری تنظیم نمایید؛ زیرا در صورت عدم بارگذاری تصاویر، متن جایگزین آن در جایگاه انکرتکست قرار خواهد گرفت.

انکرتکست هم معنی یا LSI Anchors

LSI مخفف عبارت Latent Sematic Indexing بوده که “نمایه سازی معنایی نهفته” معنی می‌شود. در این شیوه به جای استفاده از کلمه کلیدی مورد نظرتان، می‌توانید کلمات مترادف آنها را مورد استفاده قرار دهید. این روش معمولا برای آشکار شدن بهتر کلمات کلیدی بکار می‌رود. به‌طور مثال برای کلمه کلیدی دوره سئو می‌توان از انکر تکست دوره سئو آنلاین و دوره سئو در خانه استفاده کرد. این نوع انکرتکست به جستجوهای کاربران نزدیک‌تر است.

انکرتکست تطابق نسبی یا Partial Match

در این نوع انکرتکست، لینک‌دهی تنها به کلمه کلیدی ختم نمی‌شود و کمی طولانی‌تر خواهد بود. به عنوان مثال، عبارت “راهنمای آموزش سئو پیشرفته” که کلمه کلیدی به صورت تنها در آن بکار نرفته است، انکرتکست Partial Match به شمار می‌رود‌.

انکرتکست طولانی یا Long Tail Anchors

در این شیوه، انکرتکست با متن‌های طولانی و بلند نشان داده می‌شود یا به عبارتی دیگر، جزئیات بیشتری ارائه داده می‌شود. می‌توان بیان نمود این روش تا حدودی شبیه به انکرتکست Partial Match است و تفاوت آنها در بلند بودن انکرتکست Long Tail Anchors یافت می‌شود.
مانند استفاده از انکرتکست “لینک سازی داخلی باعث بهبود سئو سایت می شود.”

انکرتکست اصلی یا Exact Match

در انکرتکست اصلی، کلمه کلیدی مستقیما و به تنهایی در جایگاه متن متن لینک قرار خواهد گرفت. Exact Match به دلیل بهبود رتبه وب‌سایت شما شاید از بهترین انکرتکست‌ها به شمار رود، اما استفاده افراط گونه از آن، ممکن است موجب جریمه سایت شما از طرف گوگل شود.

نکات مهم انکرتکست
نکات مهم انکرتکست

نکات مهم در ایجاد انکرتکست

توزیع صحیح، رمز موفقیت شما در ایجاد انکرتکست

در رابطه با استفاده از انواع انکرتکست‌ها که پیش‌تر آنها را معرفی کرده‌ایم، توجه به یک سری نکات اجرایی، حائز اهمیت است. از مهم‌ترین این نکات، می‌توان به دقت در پراکندگی سالم انکرتکست‌ها اشاره نمود. به عنوان مثال انکرتکست‌های بکار رفته در وب‌سایت شما، نباید همگی از یک نوع باشند. با رعایت توزیع صحیح انکرتکست‌ها، شما موفق به حفظ سلامت لینک‌های خود خواهید شد.

برای وقت کاربران ارزش قائل شوید

همچنین توجه داشته باشید که متن لینک مورد استفاده شما، حتما مرتبط با صفحه هدفی باشد که کاربران به آن هدایت می‌شوند. عدم رعایت این موضوع، در دراز مدت باعث ریزش بازدیدکنندگان و در نهایت کاهش اعتبار کسب‌وکار شما خواهد شد.

بررسی و تحقیق همه جانبه

مانند هر حرفه‌ دیگری، در اینجا هم بررسی انکرتکست‌هایی که موفق به دریافت بک‌لینک شده‌اند، خالی از لطف نیست. تحلیل و بررسی وب‌سایت‌های موفق در این زمینه، موجب کشف ایده‌های جدید در ایجاد انکرتکست‌ها خواهد شد.

ترتیب‌بندی انکرتکست‌ها

طبق قوانین الگوریتم‌های گوگل، انکرتکست‌هایی که در اوایل محتوای یک صفحه از وب‌سایت شما مورد استفاده قرار می‌گیرند، حائز اهمیت بیشتری خواهند بود. حال با دانستن این نکته، شما می‌توانید با ترتیب‌بندی انکرتکست‌ها، ارزش صفحات مرتبط با آنها را مشخص کنید.

حد و حدود را رعایت کنید

استفاده بیش از حد انکرتکست‌ها، به ظاهر سایت شما لطمه وارد خواهد کرد؛ پس برای عدم کاهش زیبایی وب‌سایتتان و همچنین جذب کاربران بیشتر، در استفاده از انکرتکست‌ها تعادل را رعایت فرمایید.

حال شما با نکات لازم برای بهینه‌سازی انکر‌تکست‌ها آشنا شده‌اید. در ادامه قصد داریم شیوه‌های ضروری برای جلوگیری از خرابی لینک‌ها را به شما معرفی کنیم. آیا لینک‌ها همواره در سلامت به سر می‌برند؟ به راستی برای جلوگیری از آسیب به لینک ها چه کارهایی را باید انجام داد؟ با ما بمانید!

چگونه سلامت لینک‌ها را حفظ کنیم؟

لینک‌دهی و دریافت لینک از سایت‌های معتبر، تاثیری به مانند یک معجزه برروی بهبود جایگاه و اعتبار برند شما خواهد داشت. پس باید دقت لازم را در دستور کار خود قرار دهید تا به سایت‌های اسپم لینک ندهید. در صورت عدم توجه به این موضوع، ممکن است باعث جریمه وب‌سایت شما یا حتی حذف کامل آن از موتورهای جستجو گوگل شود.
نکته دیگری که در حفظ سلامت لینک‌ها اهمیت دارد، این است که بدون انکرتکست کلمه کلیدی، به صفحات دیگر سایت خود لینک ندهید. به زبانی ساده‌تر، کلمه کلیدی بکار رفته، مرتبط با صفحه‌ای باشد که به آن لینک می‌دهید. زیرا همانطور که می‌دانید گوگل طبق الگوریتم‌های خود، ارتباط انکرتکست‌ها با صفحاتی که به آن لینک داده شده است را مورد بررسی قرار می‌دهد.

انکرتکست و جریمه گوگل

همانطور که پیش‌تر توضیح داده شد استفاده بیش از اندازه، عدم توزیع صحیح و نامرتبط بودن انکرتکست‌ها با صفحات باز شده از نکاتی است که دقت نکردن به آن، می‌تواند به سئو سایت شما آسیب وارد کند یا سایت شما را با جریمه گوگل مواجه کند. می‌دانید که الگوریتم‌هایی مانند الگوریتم پنگوئن، به صورت دوره‌ای به روزرسانی می‌شوند؛ حال اگر شما بخواهید از روش‌های نامعتبر در هنگام ایجاد انکرتکست‌ها استفاده کنید، در واقع خودتان تکنیک‌های سئو کلاه سیاه بر علیه سایت خود بکار گرفته‌اید! توصیه ما به شما این است که قوانین گوگل را رعایت کنید و طبق آن پیش روید تا جایگاه برند شما به خطر نیوفتد.

اهمیت انکرتکست در سئو

واقعیت امر این است که نمی‌توان منکر تاثیر به سزای این لنگرهای طلایی برروی بهبود سایت‌ها شد. فرقی نمی‌کند که شما صاحب یک کسب‌وکار کوچک باشید یا برند شما در بازارهای بزرگ رقابتی فعالیت کند؛ ایجاد و بهینه سازی انکرتکست‌های اصولی، اهمیت فراوانی بر سئو سایت شما خواهد داشت. البته توجه داشته باشید که این تاثیر می‌تواند منفی هم باشد. پس وقتی پای سئو در میان است؛ نکاتی که پیش‌تر توضیح داده شد را جدی بگیرید!

افزایش ترافیک سایت

وقتی یک کاربر برای جستجو درباره موضوعی به گوگل مراجعه می‌کند، تلاش گوگل بر این است تا مرتبط‌ ترین نتایج را به کاربر نشان دهد. همچنین دانستید استفاده از انکرتکست‌ها، راه توصیفی مناسبی برای هدایت کاربر به ‌وب‌سایت مورد نظر است. پس شما می‌توانید با هدایت کاربر به صفحات داخلی سایت خود، بازدید و ترافیک سایت خود را تا حدودی افزایش دهید.

انکرتکست، زیر ذره‌بین موتورهای جستجو

موتورهای جستجو همواره به دنبال تشخیص موضوع وب‌سایت‌ها هستند، و برای سهولت کار خود به بررسی انکرتکست‌ها می‌پردازند. حال این شما هستید که با تصمیم می‌توانید از طریق ایجاد انکرتکست‌های اصولی، سئو سایت خود را بهبود بخشید.

حال می‌توان نتیجه گرفت، انکرتکست‌ها نیز از ابزار مهم رقابتی به شمار می‌روند و استفاده اصولی از آنها، می‌توان برگ برنده شما در مقابل وب‌سایت های رقیب باشد. همچنین دانستید با رعایت قوانین گوگل در هنگام ایجاد انکرتکست‌ها، موفق به بهبود سئو سایت خود و بهینه‌سازی جایگاه سایت در موتورهای جستجو خواهید شد. توجه داشته باشید که لینک‌های مورد استفاده شما هم می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد؛ زیرا گوگل هرروز بیشتر از دیروز در تلاش برای بررسی دقیق لینک‌ها است. توصیه ما ایجاد تنوع در استفاده از لینک ها خواهد بود. زیرا در این صورت، بیشتر مورد توجه موتورهای جستجو قرار خواهید گرفت.
چه تجربه‌ای از تاثیر انکرتکست در توسعه سایت خود دارید؟ با ما به اشتراک بگذارید.

برای یادگرفتن نحوه استفاده صحیح و درست از انکرتکست‌ها می‌توانید در دوره سئو شرکت کنید. برای شرکت در این دوره کافیست با ما تماس بگیرید.

2 Comments

  • سلام خیلی عالی و جامع گفتین ممنون فقط من یک سوال داشتم برای ساخت بک لینک بهتره از چه نوع انکرتکستی استفاده کرد؟ ممنون میشم پاسخ سوال منو بدین

  • سلام و ممنون بابت اطلاعات بسیار مفیدتون.
    بحث انکرتکست در لینک سازی خیلی مهمه و مقاله انکرتکست بسیار مفید و جامع هستش. خیلی ممنون بابت این همه اطلاعات ارزنده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *