آشنایی با الگوریتم پنگوئن

5
(1)

الگوریتم پنگوئن چیست؟چه تاثیری در سئو دارد؟ روش کار آن چگونه است؟ الگوریتم پنگوئن یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل محسوب می‌شود. اگر توسط این الگوریتم جریمه شده‌اید و نمی‌دانید برای رفع جریمه چکار کنید و یا در لینک‌سازی برای وب‌سایت خود، دقت نمی‌کنید، پیشنهاد می‌شود این مقاله را از دست ندهید. در این مقاله تمام مواردی که نیاز است شما در مورد این الگوریتم بدانید را بیان شده است. در ادامه با ما همراه باشید.

الگوریتم پنگوئنچرا گوگل الگوریتم پنگوئن را ایجاد کرد؟

بعد از ایجاد الگوریتم پاندا توسط گوگل، وب‌سایت‌هایی که محتوای باکیفیتی نداشتند، از صفحه نتایج جست‌وجو حذف شدند. اما هنوز وب‌سایت‌هایی بودند که با لینک‌سازی‌های غیرطبیعی و اسپم، رتبه خوبی به دست می‌آوردند. مت‌ کاتس در کنفرانس2012  SMX گفت: الگوریتم پاندا برای مقابله با محتوای کم‌کیفیت ایجاد شد. اما بعد متوجه شدیم که هنوز سایت‌های اسپم زیادی وجود دارند. به همین دلیل الگوریتم پنگوئن را طراحی کردیم.

هدف این الگوریتم، کنترل‌کردن بیشتر سایت‌ها و مبارزه با روش‌های سئو کلاه سیاه بود. پنگوئن، لینک‌هایی که توسط مدیران سایت‌ها ایجاد می‌شود را بررسی می‌کند. سپس به سایت‌هایی که لینک‌سازی‌های طبیعی و معتبر دارند، پاداش می‌دهد. و سایت‌هایی که دارای لینک‌های اسپم هستند را جریمه و رتبه آن‌ها را کاهش می‌دهد.

موارد مهم برای الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن از معیارهای مختلفی برای بررسی سایت استفاده می‌کند. در ادامه مواردی که جز خط قرمزهای این الگوریتم محسوب می‌شود را بررسی می‌کنیم. در صورت انجام هرکدام این موارد زیر منتظر جریمه سخت و سنگین پنگوئن باشید!

لینک‌های اسپم

کاراصلی الگوریتم پنگوئن، نظارت بر لینک‌های ‌سایت‌ها است. این الگوریتم، صفحاتی که دارای لینک اسپم هستند را شناسایی و رتبه آن‌ها را کاهش می‌دهد. اما لینک‌های اسپم چه ویژگی‌های دارند؟ لینک‌های اسپم معمولا لینک‌هایی هستند که از سایت‌هایی با اعتبار پایین بالا دریافت می‌شوند. همچنین دریافت لینک از سایت‌هایی که لینک‌های خروجی زیادی دارند و یا لینک‌های نامرتبط، باعث آسیب جدی به سایت می‌شود.

مزرعه لینک

لینک‌سازی، یکی از کارهایی است که به بهبود رتبه بسیار کمک می‌کند. اما به شرطی که لینک‌سازی دقیق و به صورت اصولی انجام شود. بسیاری از سایت‌ها هستند که با پرداخت پول، لینک‌های زیادی می‌خرند و لینک‌سازی خارجی غیر اصولی انجام می‌دهند. این لینک‌ها بی‌کیفیت هستند. در نتیجه توسط الگوریتم پنگوئن جریمه و از نتایج جست‌وجو حذف می‌شوند. به این نکته توجه داشته باشید که کیفیت لینک‌ها بسیار مهم‌تر از کمیت آن‌ها است! پس اگر می‌خواهید این الگوریتم شما را جریمه نکند، سعی کنید از سایت‌های معتبر لینک دریافت کنید.

بمباران کلمات کلیدی

یکی از مواردی که الگوریتم پنگوئن بسیار روی آن حساس است، بمباران کلمات کلیدی یا Keyword Stuffing است. بمباران کلمات کلیدی به معنای استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در یک صفحه و محتوا است. این کار یکی از روش‌های سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود. پنگوئن به این صفحات اجازه نمی‌دهد در جایگاه خوبی قرار بگیرند و به شدت آن‌ها را مجازات می‌کند.

آپدیت الگوریتم پنگوئن
آپدیت الگوریتم پنگوئن

آپدیت‌های الگوریتم پنگوئن

اولین نسخه پنگوئن 1.1

الگوریتم پنگوئن اولین بار در سال2012 منتشر شد. در نتیجه وب‌سایت‌‌هایی که سریع اقدام به از بین‌بردن لینک‌های مخرب خود کردند، رتبه بهتری به دست آوردند. سایت‌هایی که همچنان از لینک اسپم استفاده می‌کردند، توسط این الگوریتم جریمه شدند.

پنگوئن 1.2

در5 اکتبر سال 2012، این الگوریتم به‌روزرسانی شد. تا قبل از این نسخه فقط سایت‌های انگلیسی توسط الگوریتم پنگوئن بررسی و مجازات می‌شدند. اما این الگوریتم در نسخه 1.2 توانست تمام وب‌سایت‌ها با زبان‌های مختلف را بررسی کند.

پنگوئن2.0

در 22 مه سال 2013 تغییراتی در هسته الگوریتم پنگوئن اعمال شد. با تغییر و آپدیت این الگوریتم، حدود 2.3 درصد از نتایج تحت تاثیر قرار گرفتند. تا پیش از این نسخه، فقط لینک‌های دسته‌بندی‌های مهم و صفحه اصلی بررسی می‌شد. اما پنگوئن، از نسخه 2.0 به بعد تمام صفحات موجود در وب‌سایت‌ها را بررسی و هر صفحه‌ای که حاوی لینک مخرب بود را جریمه کرد.

پنگوئن 2.1

الگوریتم پنگوئن دوباره در 4 اکتبر سال 2013  به‌روزرسانی شد. در نسخه 2.1 حدود 1 درصد از نتایج تحت تاثیر قرار گرفتند. گوگل در مورد این نسخه هیچ توضیح رسمی منتشر نکرد. اما طبق داده‌های موجود، این الگوریتم برای پیداکردن لینک‌های اسپم، سایت‌ها را عمیق‌تر و با دقت بیشتر، تجزیه و تحلیل می‌کرد.

پنگوئن 3.0

به‌روزرسانی الگوریتم پنگوئن به نسخه 3 در 17 اکتبر سال 2014 اتفاق افتاد. گوگل اعلام کرده بود که در این نسخه، تغییرات گسترده‌ای انجام شده است. اما در واقع هسته الگوریتم تغییری نکرده بود و تنها اطلاعات و داده‌ها به‌روز شده بودند. در این آپدیت، پنگوئن کمی دقیق‌تر شد و سایت‌هایی که در نسخه‌های قبلی گرفتار نشده بودند و از سئو کلاه سیاه استفاده می‌کردند را پیدا و رتبه آن‌ها را کاهش داد. همچنین وب‌سایت‌هایی که توسط این الگوریتم جریمه شده بودند و اشتباهات خود را اصلاح کرده بودند را بخشید. در نتیجه رتبه آن‌ها بهبود پیدا کرد.

پنگوئن 4.0

تقریباً دو سال پس از بروزرسانی نسخه 3.0، نسخه 4 به عنوان آخرین به روزرسانی الگوریتم پنگوئن معرفی شد. در این نسخه یک اتفاق مهم افتاد. الگوریتم پنگوئن به هسته اصلی گوگل اضافه شد! وقتی الگوریتمی به یکی از الگوریتم‌های اصلی تبدیل می‌شود، بدان معنا نیست که عملکرد الگوریتم تغییر کرده است. بلکه نگرش گوگل به این الگوریتم عوض می‌شود. در این نسخه، پنگوئن لینک‌های کم اعتبار را بی‌اثر کرده و از مجازات آن‌ها خودداری می‌کند. در صورتی که در نسخه‌های قبلی سایت‌های متخلف که لینک اسپم تولید می‌کردند مجازات شده و در نهایت از صفحه نتایج حذف می‌شدند.

چگونه بفهمیم توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شده‌ایم؟

زمانی که شما در یک صفحه از بمباران کلمات کلیدی یا لینک‌های اسپم زیادی استفاده می‌کنید. توسط الگوریتم پنگوئن جریمه می‌شوید. در نتیجه رتبه و ترافیک آن صفحه بسیار افت می‌کند. البته کاهش ترافیک و رتبه به عوامل دیگری بستگی دارد. گاهی اوقات ممکن است به دلیل به‌روزرسانی این الگوریتم، اندکی رتبه شما کاهش پیدا کند. همچنین اگر سایت شما محصول فصلی مانند کولرگازی، شوفاژ و … می‌فروشد، طبیعی است که در یک بازه زمانی مشخص، ترافیک شما کاهش پیدا کند. اما اگر کاهش ترافیک و رتبه به این دو مورد ربطی نداشت و ناگهان رتبه شما افت کرد، ممکن است توسط پنگوئن جریمه شده باشید. برای رفع جریمه، راهکارهایی که در ادامه گفته شده را حتما انجام دهید.

رفع جریمه الگوریتم پنگوئن
رفع جریمه الگوریتم پنگوئن

نحوه رفع جریمه توسط الگوریتم پنگوئن

قرار دادن لینک‌های منفی در فایل Disavow

یکی از مهم‌ترین ابزارهای سئو برای از بین‌بردن لینک‌های اسپم، ابزار Disavow است. Disavow در واقع فایلی شامل لیستی از لینک‌ها است که به گوگل ارسال می‌کنید. این فایل به گوگل می‌گوید تمام پیوندهای موجود در آن را نادیده بگیرد تا هیچ تاثیری بر سایت شما نداشته باشند. این کار باعث می‌شود تا توسط الگوریتم پنگوئن جریمه نشوید و لینک‌های منفی باعث کاهش رتبه سایت نشود. توجه داشته باشید که حتی اگر  اشتباهی یک لینک باکیفیت را در فایل Disavow قرار دهید، آن لینک نادیده گرفته می‌شود و تاثیری در بهبود رتبه شما نخواهد داشت! پس حتما برای قراردادن لینک‌ها در فایل Disavow دقت کنید. پس از ارسال فایل Disavow، گوگل تاییدیه‌ای برای شما ارسال و پس از تایید، آن فایل را پردازش می‌کند. اما به این معنی نیست که رتبه سایت شما را سریع افزایش می‌دهد.

اگر قبلاً یک فایل Disavow را به گوگل ارسال کرده‌اید و قصد دارید دوباره یک فایل جدید بفرستید، گوگل آن را جایگزین فایل قبلی می‌کند. بنابراین در فایل جدید حتما لینک‌های قبلی را هم قرار دهید.

پیداکردن بک‌لینک‌ها

اگر شما فکر می‌کنید که توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شده‌اید و رتبه شما کاهش یافته، باید لینک‌های دریافتی سایت خود را بررسی کنید. سپس لینک‌هایی که کیفیت پایین دارند و یا اسپم هستند را در فایل Disavow قرار دهید. بخش Links سرچ کنسول شامل لیستی از لینک‌های داخلی و بک‌لینک‌ها است. در این لیست لینک‌هایی که nofollow هستند نیز درج می‌شود. لینک‌های نوفالو، هیچ تاثیری روی سایت شما نخواهند داشت. برای بررسی بک‌لینک‌ها شما می‌توانید از ابزار Moz، Ahref نیز استفاده کنید. این دو ابزار لینک‌هایی که توسط سایت‌‌های دیگر دریافت کرده‌اید را به شما نشان می‌دهند. بررسی بک‌لینک‌ها بسیار ضروری است. زیرا ممکن است مورد حمله سئو منفی قرار بگیرید. یعنی رقیب شما تعدادی لینک غیرمجاز و اسپم برای سایت شما خریداری کند. این لینک‌ها می‌توانند آسیب جدی به رتبه و سئو سایت شما وارد کنند!

گاهی اوقات پس از بین‌بردن بک‌لینک‌های مخرب، هنوز رتبه شما بهبود پیدا نکرده‌است. این اتفاق دلایل متعددی دارد.

  • اگر ترافیک شما افزایش پیدا نکرد، ممکن است این ترافیک مال زمانی باشد که شما از بک‌لینک‌ مخرب استفاده می‌کردید. در نتیجه کاهش ترافیک یک امر طبیعی است.
  • زمانی که بک‌لینک‌های مخرب و اسپم را حذف کردید، هیچ تلاشی برای به دست آوردن لینک‎های جدید و معتبر نکرده باشید.
  • همه بک‌لینک‌های منفی را حذف نکرده باشید. پس دوباره لینک‌های خود را بررسی و لینک‌های اسپم جا مانده را به فایل Disavow اضافه کنید.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که پس از رفع جریمه توسط الگوریتم پنگوئن، سریع رتبه آن‌ها بهبود می‌یابد. در حالی که اینطور نیست. نباید توقع داشته باشید که به جایگاهی که قبل از جریمه پنگوئن داشتید، برگردید. زیرا برخی از لینک‌هایی که شما حذف کرده‌اید، به احتمال زیاد بسیار در رتبه‌بندی شما نقش داشته‌اند. و پس از حذف آن‌ها رتبه شما اندکی کاهش می‌یابد. همچنین ممکن است شما برخی از لینک‌های باکیفیت را که باعث بهبودی رتبه شما می‌شدند را در فایل Disavow قرار داده باشید.

کلام آخر

الگوریتم پنگوئن بیشتر بر روی لینک‌سازی وب‌سایت‌ها حساس است. همانطور که می‌دانید الگوریتم‌ها در هر آپدیت پیشرفته‌تر می‌شوند. در نتیجه نمی‌توانید قوانین گوگل را زیاد دور بزنید و با روش سئو کلاه سیاه رتبه خوبی بگیرید. زیرا در نهایت توسط الگوریتم‌ها شناسایی شده و پنالتی می‌شوید! پس باید در لینک‌سازی داخلی و خارجی خود دقت کافی داشته باشید. لینک‌سازی باید به صورت طبیعی انجام شود. لینک کم‌کیفیت آسیب زیادی به وب‌سایت شما وارد می‌کند. همچنین سعی کنید از سایت‌های با‌کیفیت و مرتبط با سایت خود لینک دریافت کنید. زیرا به بهبود رتبه شما بسیار کمک می‌کند. در این مقاله تمام نکات مربوط با الگوریتم پنگوئن در سئو گفته شد. پس اگر می‌خواهید توسط این الگوریتم جریمه نشوید، قوانین آن را رعایت کنید.

آیا شما تا به حال به دلیل لینک‌سازی اشتباه، توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شده‌اید؟ خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر می‌خواهید الگوریتم‌های گوگل را خوب یاد بگیرید تا سایت خود را مطابق با قوانین گوگل، بهینه کنید. می‌توانید در دوره سئو شرکت کنید. برای شرکت در این دوره با ما تماس بگیرید.

نظرت در مورد این پست چی بود؟

5 / 5. 1

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *